Zwiedzamy zabytki Turcji

turkey-863069_1280Położona częściowo w Azji Mniejszej, częściowo w Europie Turcja szczyci się wielowiekową historią. Tak bogata historia przełożyła się na połączenie na terytorium jednego państwa wielu cywilizacji i kultur. Nic więc dziwnego, że kraj ten wzbudza powszechne zainteresowanie turystów.

Zwiedzania zabytków Turcji warto rozpocząć od tych znajdujących się w Stambule (obecna nazwa. Wcześniej miasto nazywało się Bizancjum, a później Konstantynopol). Miasto leży po dwóch stronach łączącej Morze Czarne i Morze Marmara cieśniny Bosfor. Jest to jedyne miasto na świecie leżące na kontynencie europejskim i azjatyckim. Historyczna kolebka miasta to Stary Stambuł, tutaj znajdują się jego najcenniejsze zabytki. Wśród zabytków miasta powszechny podziw wzbudza świątynia Hagia Sophia (Mądrości Bożej). Początkowo była to świątynia chrześcijańska, kiedy jednak miasto zdobyli Turcy do jej sylwetki dobudowano 4 minarety zamieniając ją tym samym w meczet. Świątynię można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Bilet kosztuje około 30 lirów tureckich. Obok świątyni Hagia Sophia obowiązkowym punktem zwiedzania Stambułu jest wizyta w Błękitnym Meczecie położonym na wprost świątyni Hagia Sophia. Błękitny Meczet zbudowano w XVI wieku z inicjatywy sułtana Ahmeda I. Nazwa meczetu nawiązuje do tysięcy fajansowych płytek niebieskiego koloru, którymi wyłożone są jego ściany. Meczet jest dostępny dla turystów z wyłączeniem czasu przeznaczonego na modlitwę. Muzułmanie modlą się 5 razy dziennie, jedna modlitwa trwa pół godziny. O tym, że właśnie rozpoczyna się modlitwa dowiemy się słysząc głos muezina. Wchodząc do meczetów pamiętajmy, że należy zdjąć obuwie.

Miastem zasługującym na odwiedzenie jest położony w basenie Morza Śródziemnego Izmir. W czasach antycznych miasto nosiło nazwę Smyrna. Początkowo miasto pozostawało pod wpływami Grecji, następnie rządzili nim Rzymianie, Bizantyjczycy, a na koniec Turcy. Z czasów, kiedy w Izmirze panowali Grecy zachowały się jedynie ruiny cytadeli na górze Pagos. Najwięcej zabytków zachowało się z wieków nowożytnych. Jest wśród nich zbudowany w XVIII wieku meczet Konak oraz zbudowana na początku XX wieku wieża zegarowa. W mieście warto odwiedzić łaźnie.

Na terenie Turcji znajdują się ruiny starożytnej Troi. Teren, który zajmują ruiny jest dość rozległy, ku wygodzie turystów zadbano jednak o wytyczenie ścieżek ustawiając przy nich tablice informacyjne i podesty. Ruiny Troi można zwiedzać codziennie, bilet kosztuje 20 lirów tureckich. Do obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć na terenie wykopalisk należy świątynia Ateny, brama Dardanelska, rzymska łaźnia. Na terenie wykopalisk znajduje się małe muzeum. Przed wejściem do niego ustawiono replikę konia trojańskiego.

Kolejna propozycja to wizyta w położonym nad rzeką Kajstros Efezie. Wśród zabytkowych ruin Efezu uwagę zwiedzających przyciąga biblioteka Celsusa, fragment bramy Hadriana, ruiny świątyni Artemidy. Zwiedzenia całości ruin tego antycznego miasta zajmuje około cztery godziny, bardziej zainteresowani spędzą tutaj na pewno znacznie więcej czasu.