Jak przygotować się do wyjazdu w Alpy

Na stokach z roku na rok możemy spotkać coraz więcej narciarzy, choć wiele osób wciąż nie do końca wie, co zabrać zimą w góry na narty. Jednym z popularniejszych wyborów miejsc do rozwoju swoich umiejętności są austriackie Alpy. Najpiękniejsze, najwyższe i zarazem najlepiej dostosowane do potrzeb narciarzy pasmo górskie, jest bogate w szlaki o różnej trudności oraz w bardzo bogatą bazę turystyczną. Zobaczmy więc, jak przygotować się na wyjazd w Alpy dla początkujących.

Co zabieramy ze sobą na wyjazd w Alpy?

Jedną z pierwszych rzeczy, o które musimy się zatroszczyć, to spakowanie najpotrzebniejszych przedmiotów. Przede wszystkim jest to ubranie dopasowane do panujących warunków atmosferycznych. Bierzemy wiec pod uwagę to, kiedy wybieramy się w Alpy. Na początku sezonu, czyli w grudniu i styczniu, temperatura nocą może sięgać nawet -20 stopni Celsjusza, natomiast pod jego koniec, czyli na przełomie marca i kwietnia, jest już zdecydowanie cieplej – nawet 15 stopni Celsjusza w trakcie dnia. O śnieg w Alpach nie musimy się martwić, jednak warto zabrać ze sobą zarówno odzież dostosowaną do cieplejszych, jak i zimniejszych dni. Warto zaopatrzyć się także w odzież termiczną, która przyda się szczególnie na stoku.

O ile nie decydujemy się na nocleg w hotelu lub pensjonacie z wyżywieniem w wersji All Inclusive, możemy wziąć ze sobą pewne zapasy jedzenia. Alpy to region bardzo mocno oblegany przez turystów, szczególnie w porze zimowej. Z tego względu ceny sklepach i restauracjach są o wiele wyższe. Trzeba także pamiętać o tym, że państwa, na terenie których położony jest ten górski łańcuch, wchodzą w skład strefy euro, co może dodatkowo zwiększać koszty dla polskich turystów. Wiele apartamentów, domków lub pensjonatów, oferuje aneks kuchenny i podstawowe przyrządy do samodzielnego gotowania. Jeżeli nie chcemy jednak przywozić ze sobą z Polski żadnych produktów poza podstawowymi, warto udawać się na zakupy do dalszych terenów, znajdujących się poza najbardziej obleganym terytorium.

Pamiętajmy o dokumentach

Zastanawiając się, co zabrać do Włoch, musimy również pamiętać o zabraniu wszelkich najważniejszych dokumentów. Pomimo tego, że kraje w obszarze alpejskim wchodzą w skład Unii Europejskiej, co uprawnia nas do tego, aby swobodnie przejeżdżać przez granice, to i tak potrzebujemy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Zalecamy również wzięcie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.

Zakładając, że czeka nas długa podróż samochodem lub nieco krótsza samolotem, warto zabrać ze sobą także rzeczy, które nieco umilą czas w drodze. Może być to interesująca książka, laptop, tablet, czasopismo lub karty do gry. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w powerbank, który umożliwi działanie urządzeń przez dłuższy czas.

Sprzęt czyli to, co najważniejsze

Kiedy planujemy wyjazd w Alpy na narty, oczywistym celem jest jazda na nartach lub na snowboardzie. Musimy więc zaopatrzyć się w sprzęt oraz odzież, która pozwoli na dobre prezentowanie się na stoku. Opcją na uzyskanie dostępu do sprzętu, może być także wyposażenie go na miejscu, jednak znacznie lepszą opcją jest korzystanie z własnych butów i nart, o czym wie chyba każdy narciarz. W góry warto zabrać ze sobą także kask, który nie jest obowiązkowy, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej go mieć. Na stoku przydadzą się ciepłe, nieprzeszkadzające w jeździe ubrania. Wybieramy więc skarpety i spodnie narciarskie, kalesony, ciepłą kurtkę oraz koszulkę i bieliznę termoaktywną. Jeżeli preferujemy skateboard, to sytuacja jest analogiczna, tylko zamiast nart bierzemy ze sobą dopasowane buty snb oraz deskę z wiązaniami.

Artykuł powstał we współpracy z nastok.pl

Dodaj komentarz