Najpiękniejsze miasta Hiszpanii

panorama-427997_1280Położona na Półwyspie Iberyjskim Hiszpania jest krajem o wielkim potencjale turystycznym. Różnorodny krajobraz, słoneczne plaże Katalonii, Andaluzji i Balearów, pełne zabytków miasta – to wszystko wpływa na jej atrakcyjność.

Królestwo Hiszpanii jest krajem o górzysto-wyżynnym ukształtowaniu powierzchni. W granicach państwa znajduje się położony na Morzu Śródziemnym archipelag Baleary oraz położone na Atlantyku Wyspy Kanaryjskie. Stolicą państwa jest Madryt. Inne ważne miasta to Barcelona, Walencja, Saragossa, Kordowa, Sewilla, Grenada.

Walencja położona jest we wschodniej części Hiszpanii. Miasto słynie z wielu zabytków architektury, posiada także wiele bardzo interesujących obiektów architektury współczesnej. Jednym z najliczniej odwiedzanych zabytków miasta jest gotycka katedra. Magnesem, który do świątyni przyciąga tłumy turystów i pielgrzymów jest niewielka kaplica Świętego Kielicha. Od stuleci panuje przekonanie, że w kaplicy znajduje się święty Graal. W mieście jest także spora liczba muzeów. Jednym z nich jest Museo del Patriarca, w którym zgromadzono dzieła el Greca i Caravaggio. Największą liczbą obrazów szczyci się Muzeum Sztuk Pięknych. Galeria obrazów zgromadzona przez to muzeum ustępuje jedynie madryckiemu muzeum Prado.

W centrum półwyspu położone jest pełne zabytków Toledo. Miasto zostało zbudowane na okrągłym wzgórzu, a wśród jego zabytków znajduje się kilka obiektów pamiętających rzymskie czasy: akwedukt, cyrk. Miasto otoczone jest od strony północnej obronnymi murami, które zbudowano w VII wieku. W ich obrębie wykonano siedem istniejących do dzisiaj bram. Do najcenniejszych zabytków Toledo należy gotycka katedra z pięknie wyposażonym wnętrzem. W świątynnej zakrystii przechowywanych jest wiele cennych obrazów. Są wśród nich dzieła Tycjana, el Greco i wielu innych słynnych malarzy. Innym zabytkiem miasta jest twierdza Alkazar, która widoczna jest z każdego miejsca w mieście. Miasto jest także siedzibą muzeum el Greco.

Perłą architektury islamskiej jest Granada. Do jej najcenniejszych zabytków należy zbudowany w okresie średniowiecza zespół pałacowy o charakterze obronnym Alhambra i zbudowana w jej sąsiedztwie rezydencja Generalife. W skład twierdzy wchodzi Alcazaba i pałac królów mauretańskich. Wiele zabytkowych obiektów czeka także w nowej części Granady. Jednym z nich jest katedra w stylu renesansowym i zbudowany w XVI wieku Grobowiec Królów Katolickich.

Wspaniałym miastem Hiszpanii jest także Kordowa. W jej centrum znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków – Mezquita. Mezquita pierwotnie była meczetem. W wieku XVI na środku tej muzułmańskiej świątyni została zbudowana katedra chrześcijańska, co przez wielu, w tym przez cesarza Karola V, zostało uznane za przejaw barbarzyństwa. Poza Mezquitą w Kordowie warto zobaczyć gotycką świątynię Santa Marina oraz usytuowany przy klasztorze sióstr Karmelitanek Bosych kościół Iglesia del Carmen. Na uwagę zwiedzających zasługuje także muzeum archeologiczne i twierdza Alkazar otoczona pięknym ogrodem.