Plecaki na kółkach – najlepsza opcja dla Twojego dziecka

W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się plecaki na kółkach dla dzieci. To innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu uczniowie mogą odciążyć swoje plecy. Niestety, plecaki, jakie dźwigają dzieci w szkołach, są często o wiele za ciężkie. Zakup plecaka na kółkach wydaje się więc idealnym rozwiązaniem, aby nieco ulżyć swojemu dziecku podczas codziennych zajęć w szkole. Według ekspertów, dzieci w wieku szkolnym używające plecaków, powinny unikać ładunków cięższych niż 10 procent masy ich ciała, a jeśli chodzi o plecaki na kółkach, ciężar ten nie powinien przekraczać 20 procent masy ciała.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka na kółkach?

1. Rozmiar

Bardzo istotny jest przede wszystkim rozmiar wybranego plecaka. Miejmy na uwadze, iż plecaki na kółkach, z uwagi na zastosowany w nich stelaż, ważą w granicy od 2 do 2,5 kg. Plecak wraz z załadunkiem może ważyć około 8 kg. Sposób prowadzenia plecaka na kółkach także musi być dla naszego dziecka wygodny.

2. Kółka

Kółka zamontowane w plecaku powinny być atutem tego produktu. Aby tak się stało, muszą być one odpowiedniej wielkości i o właściwie szerokim rozstawie. Wpłynie to na stabilność i wygodę prowadzenia plecaka. Przeważnie stosowane kółka mają średnicę 7-9 cm. Wysokiej klasy plecak powinien być wykonany z wytrzymałego materiału. Dobrze, jeśli kółka kręcą się na łożyskach. Do ich produkcji zazwyczaj stosuje się gumy, kauczuk, poliuretan oraz tradycyjny plastik. Gumowe kółka charakteryzują się niską odpornością na ścieranie i cichą pracą, natomiast poliuretanowe oraz kauczukowe są bardziej wytrzymałe i elastyczne. Do najcichszych należą te wykonane z kauczuku.

3. Rączka

Tylko właściwej długości rączka zapewni dziecku przyjemne prowadzenie plecaka na kółkach. Na rynku dostępne są plecaki z teleskopową rączką z dwoma stopniami regulacji. Dziecko może więc wysunąć rączkę do właściwego poziomu.

4. Zabezpieczenie spodu

Najczęściej w takim plecaku zniszczeniu ulega jego spód i dno. Wynika to z faktu, iż na chodnikach spotkać można wiele nierówności naruszających powierzchnię plecaka. Niestety, nie mamy na to wpływu. Czasem plecak ze stelażem musi zmierzyć się z kałużami, wertepami i kamienistymi ścieżkami. Dobry tornister na kółkach powinien być wyposażony w odpowiednie wzmocnienia, zapewniające ochronę tworzywa przed przemakaniem i urazami mechanicznymi. Spód plecaka powinien mieć także nóżki, dzięki czemu nie będzie on się łatwo przewracał nawet przy prowadzeniu po ciężkich do przejścia powierzchniach.

5. Wygląd plecaka

Estetyka wykonania samego plecaka nie jest aż tak ważna, jak wszystkie wcześniej wymienione parametry, jednakże także wpływa na podjęcie ostatecznej decyzji. Dzieci przeważnie mają swoich ulubionych bohaterów z bajek, przez co chcą mieć plecak z danym motywem. Jednak wraz z wiekiem dziecka, jego upodobania zmieniają się sporą ilość razy. Warto więc namówić dziecko do wybrania neutralnego wzoru, wówczas będziemy mieli pewność, iż plecak posłuży dziecku przez dłuższy czas. W sklepach znajdziemy plecaki na kółkach dla dziewczyn, w odcieniach różu czy z motywem lalki barbie. Wśród plecaków na kółkach dla chłopców, króluje motyw Star Wars.

Tornister na kółkach do szkoły i w czasie podróży

Plecaki szkolne na kółkach odznaczają się dużą funkcjonalnością. Sprawdzą się doskonale w szkole, ale także w innych sytuacjach, na przykład, gdy dziecko wyjedzie na wakacje. Tornister na kółkach jest niezwykle pojemny, przy czym ma niewielki rozmiar, dzięki czemu dziecko może go bez problemu wziąć jako bagaż podręczny do samolotu. To dobre rozwiązanie także w trakcie dłuższych wycieczek czy wypadu do dziadków.

Plecak na kółkach-zalety

Plecak na kółkach ma wiele zalet, z tego względu rodzice coraz chętniej sięgają właśnie po to rozwiązanie. Przede wszystkim dziecko nie musi w końcu dźwigać ciężkich książek i zeszytów, o wiele łatwiej mu ciągnąć plecak, aniżeli go nieść. Pewne modele umożliwiają prowadzenie plecaka z przodu, co jeszcze korzystniej wpływa na kręgosłup dziecka. W razie potrzeby można go nosić także na ramionach, na przykład w sytuacji, kiedy uczeń musi wnieść plecak na piętro szkoły. Wysokiej jakości modele odznaczają się doskonałe wyprofilowanymi stelażami, dają możliwość rozłożenia ciężaru plecaka, kiedy dziecko zakłada go na plecy, odczuwa mniejszy ciężar. Ten rodzaj plecaka jest także łatwiejszy do przewożenia w komunikacji miejskiej.

Plecak na kółkach- opinie

Rodzice cenią sobie plecaki na kółkach, gdyż rozwiązanie to wpływa korzystniej na zdrowie maluchów. Dla niektórych jedyną wadą plecaka jest jego wyższa cena niż w przypadku tradycyjnych tornistrów. Jednakże na zdrowiu dziecka nie powinno się nigdy oszczędzać, warto zadbać o zdrowy kręgosłup naszej pociechy.

Wpis powstał przy współpracy z backupbags.pl

Dodaj komentarz