Wszystko co warto wiedzieć przed wyjazdem w góry

no_image_featuredWyjazdy w góry są wciąż jedną z najbardziej popularnych form spędzania wakacji. Szczególne zainteresowanie taką formą wakacji wykazywane jest przez studentów oraz młodych ludzi tudzież nieco starszych zapaleńców trekkingu. Oczywiście wśród każdej grupy turystów odwiedzających górskie rejony, są też tacy, którzy są tam po raz pierwszy w swoim życiu. To właśnie dla nich przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący tego, co warto z sobą zabrać, jak przygotować się fizycznie do tak wielkiego wysiłku.

Zacznijmy od przygotowania fizycznego

Górskie wędrówki, zwłaszcza te po górach wysokich, to nie lada wyzwanie dla naszego organizmu. Na wysiłek szczególnie narażone są nasze nogi, w nich szczególnie kolana no i plecy. Aby nie odczuwać dyskomfortu związanego z długotrwałym wysiłkiem, zalecamy już na kilka tygodni a nawet miesięcy przed wyjazdem w góry, chociażby codzienne spacery, bieganie czy też wizytę na siłowni. Wszystko w celu wzmocnienia mięśni nóg, zwłaszcza tych w okolicy kolan. Z pewnością mocno to zaprocentuje – nie będą nas bolały nogi i nie będziemy łapać zbyt szybko zadyszki na szlaku.

Wyposażenie, czyli kilka niezbędnych rzeczy, jakie warto zabrać

– buty trekkingowe – to najważniejsza rzecz, którą musimy mieć ze sobą przez wypadem na górskie szlaki. Buty najlepiej kupić w sklepie sportowym i najlepiej te z wyższej półki. To na co warto zwrócić uwagę wybierając model dla siebie to: podeszwa – powinna być gruba i twarda, cholewka – najlepiej gdyby była wykonana ze skóry naturalnej, która jest nieprzemakalna, jeśli takie będą dla nas za drogie, wybierzmy obuwie z odpowiednimi membranami odprowadzającymi wilgoć i zapewniającymi skórze oddychanie. Cholewka powinna być także wyższa – w taki sposób, aby chroniła naszą kostkę przed skręceniem czy stłuczeniem.

– odzież w góry – jak wiadomo pogoda w górach, zwłaszcza tych wysokich bywa bardzo dynamiczna. Należy być na to przygotowanym. Niezbędną rzeczą są spodnie. Dobrze aby były w miarę oddychające i nie absorbujące wody. Idealnie byłoby, gdyby miały rozsuwane nogawki – w pionie i poziomie. Paniom proponujemy sportowe staniki – znacznie wygodniejsze niż tradycyjne. Nie powodują odcisków, odparzeń i nie uciskają. Bawełniane T-shirty to świetny pomysł na pierwszą warstwę ubrania, na to możemy założyć bluzę polarową, na bluzę warto mieć kurtkę trekkingową – która nie przepuszcza wody ani wiatru.

– plecak – jeśli planujemy nocować w schroniskach, to musimy zmieścić w nim wszystko, co potrzebne – bieliznę na zmianę, trochę jedzenia, wodę, śpiwór, karimatę, ręcznik. Nie warto przesadzać z jego wielkością oraz z ilością rzeczy, jakie chcemy zabrać.

– dobra mapa – żeby nie zgubić się w górach, należy mieć z sobą dobrze oznaczoną mapę, z wyrysowanymi szlakami.

To taki mały niezbędnik przed pierwszym wyjazdem w góry. Warto zabrać też z sobą trochę rozwagi i jasności umysłu. W ten sposób unikniemy brawury i będziemy mierzyć siły na zamiary. Jeśli wybieramy się w góry wysokie po raz pierwszy, pamiętajmy, by nie zaczynać od razu od najwyższych i najniebezpieczniejszych szczytów. Na wszystko bowiem przyjdzie czas.