Samochodem przez Europę – co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na dłużej?

shutterstock_222888301Coraz popularniejszą formą spędzania wakacji wśród Polaków są wycieczki zagraniczne organizowane we własnym zakresie. Jak to wygląda. Statystyczny Polak rozpoczyna swój urlop. Jeszcze tego samego dnia wsiada w swój samochód niejednokrotnie zabierając przyjaciół – żeby wyszło taniej – i wyjeżdża hen przed siebie, docelowo do jakiegoś fajnego, ciepłego miejsca, by zatrzymać się w nim na nieco dłużej. Trzeba przyznać, że jest to forma wygodna, relaksująca i na pewno niezwykle poznawcza. Jeżdżąc można po prostu zatrzymać się w jakimś pięknym miejscu i pobyć w nim przez jakiś czas.

Gdzie najchętniej jeździmy?

Spragnieni naprawdę gorącego i słonecznego lata, które nie każdego roku rozpieszcza nas jak w te wakacje w większości obieramy kierunki południowe. Włochy, Chorwacja, Lazurowe Wybrzeże, Albania, Czarnogóra, Bułgaria – jednym słowem jeździmy wszędzie tam, gdzie pogoda okaże się pewna – będzie świeciło słońce i będzie bardzo ciepło. Wyjeżdżając w taką trasę z Polski, można po drodze zobaczyć i zwiedzić bardzo wiele interesujących i niezwykle ciekawych miejsc. O niektórych z nich właśnie państwu opowiemy.

Co warto zobaczyć kierując się z Polski w kierunku południowych rejonów Europy?

Wybierając autostrady, czyli drogi, którymi pojedziemy najszybciej, będziemy przejeżdżać przez wiele ciekawych krajów. Pierwszym z nich może okazać się Słowacja lub Czechy. Na Słowacji, jeśli nie lubimy górskich wędrówek, proponujemy zobaczyć stolicę – Bratysławę. Być może nie urzeka jakoś szczególnie przepychem czy nowoczesnością, ale z pewnością ma w sobie coś urzekającego no i jest jedną ze stolic Unii Europejskiej. Jeśli nie chcemy jechać do Bratysławy, możemy wybrać się do Pragi. Ta już jest fantastycznym miejscem, w którym warto zatrzymać się na dzień lub dwa. W intensywnym tempie będziemy w stanie zwiedzić ją wzdłuż i wszerz i zobaczyć wszystko to, co należy. Zarówno z Pragi jak i z Bratysławy już tylko rzut beretem dzieli nas od – z pewnością – jednej z najpiękniejszych stolic Europy – Wiednia. To jest absolutny must have na mapie wojaży. Wielki, dostojny, w którym nowoczesność miesza się ze wspaniałą cesarską tradycją.

Niezwykle bogaty, multikulturowy, przepiękny. Nie da się go zobaczyć i poznać w jeden dzień. Jeśli chcemy wejść do najważniejszych miejsc lub po prostu obejść go wzdłuż i wszerz i zasmakować życia w nim, musimy poświęcić temu przynajmniej ze trzy dni. Jeśli tego czasu nie mamy, możemy zadowolić się spacerem po jego wielkiej i przepięknej starówce. Koniecznie będąc w Wiedniu, warto zajrzeć do jednej z licznych kawiarenek aby napić się tradycyjnej kawy i zjeść tradycyjny wiedeński torcik.

Kierując się z Austrii w stronę południa, warto przejechać przez austriacki Alpy. Jedzie się tam prosto z Wiednia autostradą, około 4 – 5 godzin. Wspaniała droga, przepiękne, wysokie góry, mnóstwo robiących potężne wrażenie tuneli. Jeśli szukamy oddechu i chcemy się tam zatrzymać na dłużej, polecamy okolice Tyrolu. Można wyjechać tam samochodem, na wysokość około 1900 metrów. Widoki przepiękne, emocje gwarantowane. Stamtąd dalej na południe – gdzie już tylko chcemy…