Wakacje na wyspie wiecznego uśmiechu

Dla turystów szukających miejsc odległych i tajemniczych dobrym kierunkiem będzie Indonezja, a zwłaszcza wyspa Bali. Ta część świata, w niektórych przewodnikach określana jako raj na ziemi, nie została jeszcze do końca poznana. na Bali wciąż znaleźć można miejsca odludne, co jeszcze bardziej przyciąga urlopowiczów, chcących odpocząć od zgiełku miast.
Lot z Europy na tę wyspę zwaną klejnotem tropików trwa około 20 godzin, co jednak nie zniechęca turystów, szczególnie tych, którzy na Bali lecą spędzić kolejny urlop. Po opuszczeniu samolotu pasażerów orzeźwia piękny zapach unoszący się w powietrzu, a pochodzący od obecnych wszędzie kwiatów.
Charakterystyczne dla Bali są małe różnokolorowe kwiaty plumerii o intensywnym zapachu. Oprócz funkcji ozdoby, służą one też do składania ofiar bogom. Liczne targi dają okazję do zakupu pachnących, różnokolorowych płatków, które następnie kładzie się na ołtarzach razem z ziarenkami ryżu, a obok zapala kadzidełka. Takie czynności Balijczycy wykonują każdego dnia. Należą oni do ludzi bardzo religijnych. Na Bali dominuje hinduizm, a ściślej mówiąc tak zwany hinduizm balijski. Przejawia się on wiarą w całkiem pokaźną ilość bóstw, ale też i demonów. Z tym wiąże się właśnie ta tajemnicza stron wyspy. Świątynie są często odwiedzanymi miejscami, tak przez rodowitych mieszkańców, jak i przez turystów. Do najbardziej znanych należy świątynia Gunung Kawi.
Kto już raz był na Bali, chętnie poleci tam kolejny raz. Chociażby ze względu na ludzi- bardzo życzliwych, skromnych i zawsze gotowych do rozmowy. Posiadają oni niezwykłą cechę charakteru. Pomimo skromnego życia, umieją cieszyć się tym, co posiadają, a tą radość przekazują innym. Na takie usposobienie ma wpływ zapewne stały kontakt z naturą, bowiem nie trzeba na tej wyspie szukać kontaktu z dziką przyrodą. Mamy go bowiem w każdym miejscu, ponieważ miejscowi budują tak, aby w zasięgu ręki był zarówno luksus, jak i niczym nie zmącona przyroda.
Wybierając się na wycieczkę po Bali, trzeba koniecznie zobaczyć miasto Kuta, ze względu na charakterystyczną zabudowę. Budynki nie mogą przekraczać wysokością plamy. Stąd też władze wyspy nie zgadzają się na wznoszenie drapaczy chmur, tak przecież charakterystycznych dla Azji. Znowu przeważa tu kontakt człowieka z przyrodą. Kuta oferuje też wiele małych uliczek z galeriami sprzedającymi biżuterię autorstwa rodowitych mieszkańców. Znajdziemy też inne wyroby rzemieślnicze, takie jak maski czy meble.
Nie wypada podczas pobytu nie spróbować specjałów tutejszej kuchni. Pełna różnorodnych smaków, z dużą ilością trawy cytrynowej i miodu, przypadnie do gustu niejednemu. Miłośnicy kawy powinni skosztować kawy kopi luwak o lekko kwaskowatym posmaku. Często serwuje się ją w połączeniu z różnymi przyprawami takimi jak imbir.
Na Bali wyciszyć się pozwoli nie tylko kontakt z przyrodą, ale też tamtejsza muzyka. Główna rolę odgrywa w niej gamelan. Ciekawie brzmią też inne instrumenty, przypominając szum balijskiej przyrody.