Wakacje na pielgrzymce

W ciągu roku niewielu z nas ma czas na przemyślenie niektórych spraw i zastanowienie się nad własnym życiem. Może warto poświęcić na to urlop? Wyjazd do jednego z bardziej znanych sanktuariów w Europie będzie do tego znakomitą okazją. Pozwoli nam znaleźć czas na zwiedzanie, ale też chwilkę na zadumę nad własnym losem.
Chrześcijańskie sanktuaria znajdują się nie tylko w Rzymie i Jerozolimie. Każdy, kto planuje udać się na zagraniczną pielgrzymkę, powinien wziąć pod uwagę hiszpańskie Santiago de Compostela. W tym miejscu znajduje się zgodnie z przekazami grób świętego Jakuba, jednego z apostołów. Prowadzące do niego drogi są zaznaczone kamieniami z wizerunkiem muszli św. Jakuba. Wg tradycji trasa pielgrzymki do tego miejsca ma swój początek na progu domu każdego pielgrzyma. Drogę przebywa się w samotności lub też w mało licznych grupach. Ostatnie 100 km należy przejść. Wymagany jest Paszport Pielgrzyma, który możemy otrzymać w schronisku dla pielgrzymów albo zamówić wcześniej drogą internetową. To wydatek około 2. euro, ale zapewnia nam on tańsze noclegi w schroniskach, gdzie również otrzymamy przewodniki dokładnie opisujące trasy. Już w odległości sześciu kilometrów od Santiago de Compostela znajduje się Pomnik Pielgrzymów. Z tego miejsca da się już zobaczyć Katedrę. Kiedy będziemy już w mieście, musimy skierować się na plac Obradorio, skąd już prosto udajemy się do wnętrz świątyni. Wąskimi schodkami, mieszczącymi się za ołtarzem, dotrzemy na podest, z którego obejmiemy figurę św. Jakuba. Pozwolenie na taki gest stanowi formę podziękowania za pielgrzymkę. Każda msza w Katedrze kończy się zapaleniem ogromnej rozmiarów kadzielnicy, która wisi na linach . Mnisi przesuwają ją nad głowami pielgrzymów, aż po samą kopułę Katedry.
Znane sanktuarium znajduje się też we Francji, w miejscowości Lourdes. W 1858 roku po raz pierwszy objawiła się tu, w pobliżu groty Masabielle, kobieca postać. Ujrzała ją wtedy biedna dziewczynka. Wkrótce potem zaś postać objawiła się innym osobom.Grotę tą nazwano później Grotą Objawień, a obok postawiono figurkę Madonny z Lourdes. Z czasem dobudowano też kryptę. Dziś do tego miejsca pielgrzymuje każdego roku 6 milionów wiernych z całego świata.Oddawaniu czci służą również dwa kościoły- Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP i Bazylika Matki Boskiej Różańcowej. W okresie pomiędzy Wielkanocą a dniem Wszystkich Świętych udziela się tam błogosławieństwa w różnych językach oraz następują adoracje Najświętszego Sakramentu. W Grocie Objawień wierni mogą nabrać źródlanej wody. Ścieżka prowadząca do Groty jest otwarta dla pielgrzymów całą dobę, a Sanktuarium już od 5.30.
Polacy bardzo chętnie wybierają się też na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii. Dodatkowo odwiedzają też wioskę Aljustrel, miejsce urodzenia pastuszków, którzy doświadczyli objawienia.
Pielgrzymka- czy to dobry sposób na spędzenie urlopu? Każdy musi sam znaleźć odpowiedź na to pytanie. Warto jednak rozpatrzeć i taką możliwość, planując kolejne wakacje.