Co warto zobaczyć w Rio de Janeiro?

2c16a6b1-873c-416e-8732-097ce3bcbdcbBrazylia na całym świecie słynie z piłki nożnej, niezwykle popularnego tutaj sportu. To właśnie w Rio de Janeiro mieści się stadion Maracana, uważany za świątynię futbolu. Jednak nie tylko amatorzy piłki nożnej znajdą tu rzeczy warte zobaczenia. Rio de Janeiro to bardzo piękne miasto, z którego dumni są wszyscy mieszkańcy Brazylii. Jego urok tłumaczą oni nawet w bardzo specyficzny sposób. Ich zdaniem Bóg tworząc świat, jeden cały dzień poświęcił na stworzenie tego niezwykłego miasta. Jeśli rzeczywiście tak było, to koniecznie trzeba tu przyjechać, bo na pewno nie brakuje w Rio miejsc wartych zobaczenia.
Rio de Janeiro leży dookoła Zatoki Guanabara. Za bardzo znany symbol miasta uchodzi wzgórze Głowa cukru, na którego szczyt dowiezie nas kolejka linowa. Taka wycieczka zabierze nam zaledwie siedem minut. Trzeba się jednak przygotować na spory wydatek, bowiem bilet dla osoby dorosłej kosztuje około 80 zł. Tylko dzieci poniżej szóstego roku życia jadą bezpłatnie. Chyba jednak warto znaleźć się na szczycie tego niesamowitego wzgórza, ponieważ panuje przekonanie, że dopiero wtedy przekonamy się na własne oczy, dlaczego Rio bywa nazywane najpiękniejszym miastem świata. Po takiej wyprawie można udać się dla relaksu na jedną z plaż. Dla amatorów dalszych wrażeń zaś wyzwaniem będzie wybranie się na szczyt najbardziej słynnego pomnika na całym globie. Na wysokim wzgórzu Corcovado znajduje się Statua Chrystusa Odkupiciela o wysokości 30 metrów. Jej podstawę stanowi wysoki na 8 metrów cokół. Turystów pod pomnik dowożą busy lub kolejka elektryczna. Aby dostać się na szczyt pomnika, należy pokonać ponad 200 skalnych stopni. Na szczęście są też inne sposoby do wyboru- ruchome schody albo winda.
Z Brazylią od lat kojarzymy karnawał, a jeśli karnawał to oczywiście tańce. Najpopularniejszym z nich jest samba. Do jej tańczenia i podziwiania tancerzy wykorzystywane są sambodromy, wymyślone przez mieszkańców Brazylii. Najbardziej znany sambodrom, zbudowany w 1984 roku, znajduje się w Rio de Janeiro. Stanowi go szeroka i prosta aleja długa na 800 metrów. Po jej obu stronach mieszczą się trybuny dla widzów i sędziów. Prezentują tam swe widowiska najsłynniejsze szkoły samby z całej Brazylii. Miejsce to wykorzystuje się w zasadzie tylko podczas karnawału. Turyści zaś zawsze wyrażają chęć do zobaczenia tego sławnego miejsca.
Podczas wycieczki do Rio, trzeba zatrzymać się na jakiś czas w samym centrum miasta, na pięknym Placu Floriano. Znajdziemy tam zarówno zabytki, jak i nowoczesne budynki. Dookoła pełno jest restauracji, kawiarni i barów. To miejsce nieograniczonej zabawy, nawet na ulicy. Chcąc nieco odpocząć, warto zwiedzić Teatr Miejski oraz klasztor św. Antoniego, najstarszy obiekt tego typu w Rio.
W Brazylii należy też skorzystać z uroków, jakie oferują najbardziej znane plaże na świecie- Copacabana i Ipanema. Zetkniemy się tu z błękitną wodą oceanu, jasnym piaskiem i powstającymi z niego rzeźbami.
Rio de Janeiro ma nam do zaoferowania jeszcze inne atrakcje. Jest ich tak wiele, że mało komu wystarczy urlopu, by je wszystkie zobaczyć.