Wakacje na bułgarskiej riwierze

Seascape - straw umbrellas on peaceful beach in BulgariaWyjazd na wakacje do Bułgarii, dawniej kojarzony z czymś luksusowym, to od pewnego czasu bardzo popularny sposób na spędzenie urlopu. Państwo to zachęca turystów do przyjazdu na różne sposoby. Amatorzy wodnych kąpieli odnajdą swoje miejsce w takich kurortach jak Złote Piaski, Słoneczny Brzeg czy Albena. Miejscowe plaże zaskakują jasnym, drobnym piaskiem, a kurorty dużym wyborem hoteli o niewygórowanych cenach. O zapewnienie odwiedzającym dużej dawki rozrywki dbają z kolei liczne knajpki, dyskoteki i kasyna. Za wstęp na plaże we wskazanych kurortach nie pobiera się opłat. Wypożyczenie sprzętu niesie już ze sobą dodatkowe koszty. Złote Piaski przyciągają zwolenników sportów wodnych, ale oferują też spa bogate w okoliczne wody lecznicze
Jednak szkoda tracić cały urlop na plażowanie, kiedy w okolicy pełno ciekawych miast i zabytków, które warto zwiedzić. W Bułgarii łatwo znaleźć spokojne miejsce, w sam raz na porę, gdy chcemy nieco odetchnąć od miejskiej atmosfery. Sprawdzi się tu znakomicie skalny monastyr Aładża, położony tylko cztery kilometry na północ od Złotych Piasków. Ten wschodni klasztor stanowił centrum życia mnichów w XII i XIII wieku. Decydując się na zwiedzanie tego przybytku, obejrzymy ich cele, cerkwie, jadalnię oraz kryptę.
Całkiem blisko Albeny leży miasteczko Bałczik. Warto tam pojechać, by zobaczyć jeden z najbardziej niezwykłych ogrodów botanicznych w Europie, słynący z licznych odmian róż i kaktusów. Przy okazji wypada zwiedzić też pałac letni rumuńskiej królowej Marii Koburg, zabytek z początków XX wieku zwany też Cichym Gniazdem.
Wypoczywając w Słonecznym Brzegu nie sposób ominąć miasta Nesebyr, wpisanego na międzynarodową listę zabytków UNESCO. Przyczyniła się do tego ciekawa XIX- wieczna zabudowa miasta z drewna i kamienia, a także otaczające je mury z V wieku. Nad murami rzucają się w oczy kopuły pobliskich cerkwi, których miasto liczy aż 41. Turystów zachwycają miejscowe targi, gdzie warto zaopatrzyć się w oryginalne bułgarskie przyprawy, różane olejki czy miejscową ceramikę.
Miłośnicy przyrody powinni udać się na wycieczkę do Doliny Róż. Co roku z początkiem czerwca odbywa się tam festiwal róż, więc warto zaplanować pobyt na ten czas, by w pełni nacieszyć się zapachem i widokiem tych pięknych kwiatów. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzenie Muzeum Róż w Kazanłyku oraz zakup w znajdującym się tam sklepie różanych kosmetyków, miodu czy oryginalnego olejku. Do miasta Kazanłyk warto pojechać jeszcze z innych powodów. Znajduje się tam kolejny zabytek ze światowej listy UNESCO- grobowiec tracki datowany na IV-III wiek p.n.e w kształcie kopuły.
Zwiedzając centrum Bułgarii, warto zobaczyć starsze od Aten czy Rzymu miasto Płowdiw. Uwagę przyciągają tam mury pamiętające czasy rzymskie, cerkwie i meczet Dżuma. W amfiteatrze każdego lata odbywa się festiwal Verdiego, przyciągający fanów muzyki klasycznej. Spędzając wakacje w Bułgarii, trzeba spróbować też specjałów lokalnej kuchni, takich jak pieczony kozi ser czy ostry gulasz z mięsa i warzyw. Do tego warto zamówić kieliszek wina, z produkcji którego Bułgaria słynie od bardzo dawna.