Góry Świętokrzyskie na każdą kieszeń

Wybór odpowiedniego miejsca na urlop to wbrew pozorom nie takie łatwe zadanie. Często czynnikami ograniczającymi są czas i pieniądze. Wówczas wyjazdy na zagraniczne wojaże z pewnością nie są dobrym pomysłem. Na szczęście w polskich górach też można spędzić miło wakacje. A konkretnie: w Górach Świętokrzyskich.

To miejsce zapomniane ze strony turystycznej, nieuwzględniane w wakacyjnych rankingach, a mimo to każdego roku przybywają tam tłumy turystów. To idealna lokalizacja dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i spędzić spokojne wakacje na łonie natury. Oprócz wejścia na Łysicę można również zwiedzić wiele obiektów turystycznych województwa Świętokrzyskiego. Warto odwiedzić piękny zabytkowy Sandomierz. To miasto to nie tylko miejsca nagrywania jednego z polskich seriali, ale również urokliwe uliczki, piękny rynek i zabytkowe kamienice, które trzeba zobaczyć będąc w pobliżu. Świętokrzyskie to również zabytkowe zamki, w których możesz poczuć się niczym średniowieczny władca. Na szczególną uwagę zasługują zamek w Chęcinach oraz Krzyżtopór. W tym pierwszym nocą zobaczyć można „Białą Damę” przemierzającą mury z pochodnią w dłoni. Ową damą jest podobno królowa Bona, która za życia mieszkała w tym zamku. Zwiedzając Świętokrzyskie nie warto pomijać stolicy województwa, czyli Kielc. To tam zobaczyć możemy aż trzy rezerwaty przyrody: Kadzielnię, Wietrznię i Ślichowice. Na terenie pierwszego z nich znajduje się amfiteatr, na którym odbywają się koncerty, duże widowiska kabaretowe i powszechnie znany „Sabat Czarownic” mający miejsce pod koniec czerwca podczas święta Kielc. Dla tych, którzy lubią cofać się do przeszłości też się coś znajdzie. W Kielcach zobaczyć można zabawki swojego dzieciństwa, a także te, którymi bawili się nasi rodzice czy dziadkowie. Wystarczy odwiedzić Muzeum Zabawy i Zabawek. Dla tych, którym te kilka lat wstecz nie wystarczy ciekawą propozycję ma Tokarnia, w której mieści się Muzeum Wsi Kieleckiej. Zabytkowe skanseny oraz ciekawe historie opowiadane przez przewodników szybko przeniosą nas kilkaset lat wstecz. Tokarnia leży obok Chęcin, dlatego z zamku możemy jechać do muzeum. Gdyby jednak komuś nie wystarczyło cofnięcie się kilkaset lat może przenieść się nawet tysiące lat wstecz. Warto odwiedzić jaskinię „Raj”, w której zachwycają piękne stalaktyty i stalagmity. Wejścia do jaskini chronią postacie neandertalczyków przypominające z jakiego okresu pochodzi ten obiekt. Na uwagę zasługuje również wiele innych ciekawych miejsc, takich jak Święta Katarzyna, park miniatur w Krajnie, pałac w Kurozwękach, czy mury niezwykłego zakonu w Rytwianach.

Świętokrzyskie kryje mnóstwo atrakcji, których nie sposób opisać w kilku zdaniach. Wielkim plusem jest to, że wszystkie leżą w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie i kiedy mamy do dyspozycji samochód, dojazd do nich nie zajmie nam dużo czasu. Ponadto, by wybrać się na taki urlop nie trzeba dysonować ogromnymi pieniędzmi.