Gdzie jechać na wakacje?

blue-sunny-sky.jpgWakacje zbliżają się wielkimi krokami – biura podróży kończą właśnie nabór na oferty First Minute, rozpoczynają sprzedaż tradycyjnych wycieczek. jeśli nie chcemy kupować wakacji w klasycznej cenie pozostaje nam czekać na oferty Last minute. To jednak ryzyko, szczególnie dla osób zatrudnionych na stałych etatach. taka praca nie pozwala na wyjechanie z dnia na dzień, co przy tego rodzaju ofercie jest niestety klasyką. Dla osób, które mają nieco czasu na zaplanowanie swoich wakacji pozostaje już tylko zastanowienie się, gdzie pragną wyjechać. Aby podjąć odpowiednią decyzję dobrą decyzję konieczne jest określenie kilku czynników – dzięki czemu z pewnością spędzimy wakacje swojego życia.
Pierwszym czynnikiem są oczywiście fundusze. To sprawa indywidualna, jednak musimy oszacować, ile pieniędzy pragniemy przeznaczyć na naszą podróż. W grę wchodzi oczywiście również liczba uczestników samego wyjazdu. Jeśli podróżujemy samodzielnie, koszty są niskie. Podróżując z partnerem czy tez rodziną musimy wziąć pod uwagę koszty całej grupy. W tym wypadku warto przeglądać oferty kierowane do rodziców z dziećmi. Wiele biur podróży oferuje specjalne zniżki dla osób podróżujących właśnie z dziećmi. Koszty można szacować przede wszystkim poprzez określenie destynacji, miejsca docelowego, tego, gdzie wybierzmy noclegi. Tu wybór jest oczywiście olbrzymi. Warto tu zaznaczyć, iż podróżowanie po Europie Wschodniej oraz Południowej jest znacznie tańsze niż podróże do krajów takich jak Francja, Hiszpania czy Włochy. Wynika to z mniej rozbudowanej infrastruktury oraz mniejszej ilości ośrodków turystycznych. Nie znaczy to jednak, iż miejsca te posiadają mniej ciekawych miejsc do oglądania. Wręcz przeciwnie.
Kolejnym wartym zastanowienia aspektem jest to, gdzie zamierzamy nocować – tu również sprawa warunkowana jest przez to, czy podróżujemy samodzielnie,z partnerem czy też rodziną z dziećmi. W przypadku podróżowania w pojedynkę czy z partnerem rozważyć można spanie na dziko: w namiotach, na polach kempingowych lub hostelach. Szczególnie te ostatnie są popularną opcją: nie ustępują wiele hotelom, a są znacznie tańsze. Dodatkowo warto dodać, iż wykorzystywanie hosteli to także szansa na zapoznanie się z obcokrajowcami, którzy w tym samym czasie przebywają w tym hostelu.
Osoby podróżujące z dziećmi lub posiadające większe wymagania powinny szukać przede wszystkim hoteli lub też prywatnych apartamentów. Szczególnie te ostatnie są ciekawym rozwiązaniem, chociaż i tu możemy natknąć się na oszustów. To rozwiązanie jest najbardziej rozpowszechnione na Bałkanach: Chorwacji, w Czarnogórze.
Kolejna istotna kwestia to również fakt, czy pragniemy wakacje spędzić na plaży, wygrzewając się, czy też bardziej aktywnie, podczas zwiedzania. Istnieje również spora grupa turystów, którzy pragną uprawiać czynnie sport podczas wakacji. Może się to wiązać z trekkingiem, wspinaczką górską, jazdą na rowerze. W przypadku osób aktywnych wybór miejsca pozwalającego na takie spędzanie czasu jest nadrzędny. Często wybierają więc oni tereny górskie, również blisko morza czy jezior.