Atrakcyjne miejsca w Turcji

turcjaTurcja jest państwem położonym na 2 kontynentach: w Azji i w Europie. Azjatycka część Turcji położona jest na półwyspie Azja Mniejsza. Część azjatycką od części europejskiej oddziela morze Marmara oraz 2 cieśniny: Dardanele i Bosfor. Stolicą Turcji jest Ankara. Państwo to należy do miejsc bardzo chętnie odwiedzanych przez turystów, których przyciągają wspaniałe plaże i krajobrazy oraz zabytki, których nie powstydzi się ani Grecja, ani Włochy.

Jednym z regionów Turcji jest wybrzeże Morza Egejskiego. Wybrzeże to pełne jest licznych zabytków z przeszłości. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w tym regionie jest Selcuk. W granicach współczesnego Selcuku położone są ruiny starożytnego miasta, Efezu. W czasach starożytnych w Efezie znajdowała się Świątynia Artemidy. W czasach starożytnych był to jeden z Siedmiu Cudów Świata, niestety, świątynia nie dotrwała do naszych czasów. W roku 356 przed naszą erą szewc Herostrates podłożył pod świątynię ogień, która niemal doszczętnie spłonęła. Swoim czynem Herostrates chciał zapewnić sobie nieśmiertelność, co prawie mu się udało. W Efezie koniecznie trzeba zobaczyć także bibliotekę, a właściwie jej ruiny, Celsjusza. W Selcuku możemy zobaczyć także zabytki pochodzące z okresu średniowiecza. Jednym z nich jest pochodząca z czasów wczesnochrześcijańskich bazylika pod wezwaniem świętego Jana. Budowniczym bazyliki był cesarz Justynian. Podjął on decyzję o wybudowaniu świątyni w miejscu powszechnie uważanym za miejsce pochówku świętego Jana Ewangelisty.

Miłośnicy górskich wędrówek na pewno chętnie wybiorą się w tajemnicze góry Taurus. Jedną z największych atrakcji znajdujących się w górach Taurus jest znajdująca się w zboczach góry Debel jaskinia Dim. Jaskinia jest udostępniona dla zwiedzających, za wstęp trzeba zapłacić około 3 euro. Kolejna atrakcja tego regionu to spływ rzeką Koprul. Warto wziąć udział w tym spływie, gdyż jego uczestnicy mają okazję zobaczyć ruiny miasta Selge. W obrębie gór Taurus został utworzony Park Narodowy Aladag – idealne miejsce dla miłośników przyrody. Góry Taurus położone są w azjatyckiej części kraju.

Wizyta w Turcji będzie niepełna, jeśli nie odwiedzimy Stambułu, miasta nazywanego w przeszłości Bizancjum, a później Konstantynopolem. Zabytkiem, który nieodłącznie kojarzy się z tym miastem jest pochodząca z VI wieku świątynia Hagia Sofia. Pierwotnie była to świątynia chrześcijańska, obecnie jest to meczet. Kolejnym wyjątkowym zabytkiem w Stambule jest pałac Topkapi zbudowany w pierwszej połowie XV wieku. Meczet Hagia Sofia i pałac Topkapi to 2 miejsca w Stambule, które należą do obowiązkowych punktów zwiedzania miasta.

Do Turcji najwygodniej dotrzemy, korzystając z oferty biur podróży. Oczywiście można nam wybrać się także indywidualnie. Wyjeżdżając do tego kraju musimy posiadać wizę, którą można otrzymać między innymi na lotnisku. W Turcji obowiązuje waluta o nazwie lir turecki. 1 lir turecki to średnio 1,45 zł. W większości miejscowości turystycznych bez problemu zapłacimy również euro lub dolarami.