O czym pamiętać, wyjeżdżając na zagraniczne wakacje?

9172164155_98f7fd6fbf_bW tym roku wiele z nas zaplanowało sobie zagraniczne wakacje. Bez względu na to, gdzie jedziemy, istotne jest pamiętanie o ważnych aspektach przygotowania do wyjazdu już teraz. Jakie to aspekty? O czym należy pamiętać, wybierając się na wymarzone wczasy?
Przede wszystkim istotne są szczepienia i zadbanie o nasze zdrowie przed i podczas wyjazdu. Dotyczy to przede wszystkim osób wyjeżdżających w regiony występowania czerwonej gorączki, dengi oraz tyfusu. Są to przede wszystkim regiony Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. Szczepionki tego typu zrobić można w specjalistycznych punktach szczepień, zazwyczaj szczepionki przyjmowane są w 2-3 dawkach i dopiero po przyjęciu pełnych dawek następuje uodpornienie. W przypadku wyjazdów do krajów europejskich konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na cały okres pobytu na wyjeździe. Ubezpieczenia możemy zakupić w różnorodnych miejscach: biurach podróży, własnych bankach. Kwota ubezpieczenia jest zależna od wieku osoby ubezpieczającej się, jak również od długości pobytu poza domem. Wiele osób decyduje się również na ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie własnego bagażu. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób podróżujących ze sprzętem elektronicznym.
Kolejne ubezpieczenie powinno dotyczyć naszego samochodu, o ile tylko zamierzamy podróżować właśnie tym środkiem transportu. bardzo ważne jest, aby posiadać również tak zwaną Zieloną Kartę, kiedy podróżujemy poza obszarem Unii Europejskiej. takimi krajami jest na przykład Serbii, Bośnia i Hercegowina czy Albania. Takie ubezpieczenie pozwoli w pełni cieszyć się podróżą i odpowiednio zabezpieczy nasz samochód przed każdym wypadkiem.
Kolejne istotne sprawy to oczywiście dobranie odpowiednich ubrań. Większość z nas wybiera urlop w okresie wakacyjnym – liczymy więc na wysokie temperatury i wiele słońca. Wiadomo jednak, iż pogoda lubi być kapryśna nie tylko w Polsce. Weźmy ze sobą cieplejsze ubrania: długie spodnie, zakryte buty, bluzę lub lżejszą kurtkę. Warto również pamiętać o sprawdzeniu pogody na nadchodzące dni.
W naszym bagażu nie może zabraknąć również odpowiedniej apteczki. Warto mieć przy sobie kilka plastrów, tabletki przeciwbólowe, bandaż uciskowy. jeśli chorujemy na jakąkolwiek chorobę przewlekłą to konieczne jest zabranie naszych codziennych leków.

Podczas podróży konieczne jest posiadanie mapy, przewodnika lub też sprzętu elektronicznego, umożliwiającego namierzanie oraz prowadzenie do celu. jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób podróżujących samochodem. Kiedy planujemy dłuższa trasę i mamy w planie zwiedzanie, GPS okazuje się produktem absolutnie niezbędnym. Warto również w takich sytuacjach mieć przy sobie wcześniej przygotowany plan podróży wraz z adresami miejsc, w których zamierzamy spać. Jest to przydatne, kiedy czas zwiedzania się przedłuża, robi się ciemno i nie mamy pewność, czy znajdziemy drogę do celu.
Podczas podróży zagranicznych przydać się mogą również niewielkie słowniczki języka, którym posługiwać się będzie miejscowa ludność. Umiejętność powiedzenia “Dzień dobry” czy “Do widzenia” z pewnością okaże się miłe dla tubylców.