Chorwacja – raj na ziemi czy turystyczne piekło?

dubrovnik-601941_1280Chorwacja to szczególnie popularny wśród Polaków kierunek wakacyjny. Jest dość łatwo dostępny – po prostu możemy wsiąść w samochód i pojechać tam – sama podróż powinna zająć około jednego dnia. A na miejscu? Tam czeka nas prawdziwa przygoda i prawdziwe wakacje z egzotycznym akcentem w tle – oczywiście im dalej na południe się udamy.
Fakt faktem – kto przynajmniej raz zagościł na chorwackiej ziemi ten wie, że Polaka łatwiej tam spotkać niż gdziekolwiek indziej. W każdej knajpie można usłyszeć polski język, na każdej plaży można spotkać przynajmniej jedna lub dwie osoby mówiące po polsku, pod każdym domem można zobaczyć przynajmniej jedno auto z polską rejestracją. Za co więc tak bardzo kochamy Chorwację? Oto kilka powodów, które chyba każdy wymieni na poczekaniu:
– pewna pogoda – ten frazes powtarza się najczęściej. Nie ma się co dziwić. Waszak w Polsce też mamy i morze i góry i piękne widoki i w sumie też moglibyśmy tutaj spędzić urocze wakacje – bez tułania się samochodem przez tyle tysięcy kilometrów w dwie strony, tylko że ta pogoda niepewna. W Chorwacji wręcz przeciwnie. Latem temperatury sięgają czterdziestu stopni Celsjusza, woda w morzu ciepła jest jak zupa – słowem – warunki idealne do wakacyjnego odpoczynku.
– gorące morze – my też mamy morze, w dodatku Morze Bałtyckie. Piękne, rozległe, historyczne. Ale co z tego, skoro nawet latem przypływają do niego zimne prądy i kąpiel w nim grozi pobytem w szpitalu z powodu wyziębienia organizmu? Dziewięć stopni to stanowczo za mało z południowymi przeszło dwudziestoma, a do tego ta przejrzystość… Nie da się ukryć, że woda w Adriatyku jest szczególnie przejrzysta. Wszystko oczywiście przez to, że jest słona, a nie słodka. To właśnie dlatego brak w niej glonów i innych roślin, które skutecznie ograniczają widoczność pod wodą.
– niskie ceny – ten argument przewijał się jeszcze do niedawna przez usta wszystkich, którzy Chorwację odwiedzali. Zachwalali sobie, że można tam tanio mieszkać, tanio jeść a do tego rozkoszować się tropikalnymi upałami. Sytuacja przez ostatnie lata mocno się zmieniła i ceny – przynajmniej w sezonie wcale nie są aż tak zachęcające choć wcale do najwyższych nie należą.
To te najważniejsze argumenty, które przemawiają za tym, aby na wakacje wybierać się właśnie do Chorwacji. Jednak znajdzie się też sporo punktów zaczepienia dla chorwackich sceptyków. Z pewnością nie spodoba się tam temu, kto chciałby spędzić wakacje w ciszy i z dala od rodzimego języka. Niestety plaże nie dość że kamieniste, to jeszcze bardzo małe. Stąd też bywa na nich dość tłoczno. A na plaży wiadomo – także całe rodziny z małymi dziećmi, które chcą się bawić, krzyczą i biegają. Mnóstwo tam też nadmorskich wiosek oferujących marnej jakości zabawy i atrakcje turystyczne. Jest tam zazwyczaj bardzo brudno drogo i dość niebezpiecznie.
Czy wybiorą się Państwo do Chorwacji w przyszłe wakacje? To już zależy od Państwa. Mimo wielu niedogodności jakie można spotkać na miejscu, jednak polecamy ten kraj chociażby ze względu na wspaniałe drogi prowadzące tuż nad morzem po zboczach gór – naprawdę warto zaliczyć w życiu taką przejażdżkę.

Dodaj komentarz