Atrakcje turystyczne Słowacji

909f5f43e3067b6dc50c6bcc465542d1Słowacja jest państwem położonym na terenie Europy Środkowej. Jej stolicą jest Bratysława. Powierzchnia Słowacji wynosi 49 tysięcy kilometrów, z czego przeważającą część zajmują Karpaty Zachodnie, złożone z licznych pasm. Jest to kraj idealny dla miłośników pieszej turystyki, miłośników nart, speleologów. Turyści odwiedzający Słowację mogą też zwiedzić wiele zabytków architektury świeckiej i sakralnej.

Górzysta na większości swej powierzchni Słowacja przyciąga turystów głównie pasmami Karpat Zachodnich. Składają się one z licznych pasm, wśród nich wyróżnia się między innymi Tatry Wysokie. Położona na terenie Słowacji część Tatr Zachodnich zajmuje powierzchnię 260 kilometrów kwadratowych. Charakterystyczną cechą tego pasma są skaliste i wąskie granie, polodowcowe doliny, duża liczba jezior. Wszystko to sprawia, że Tatry Wysokie są licznie odwiedzane przez turystów. Na obszarze Tatr Wysokich wytyczono bardzo dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Najwyższym szczytem Tatr Wysokich, najwyższym szczytem Słowacji jest Gerlach. Ten wznoszący się na wysokość 2655 metrów nad poziom morza szczyt dostępny jest jedynie w towarzystwie przewodników, którzy posiadają certyfikat UIAGM. Prowadzące na szczyt szlaki są trudne pod względem technicznym, ich duża część prowadzi w znacznej ekspozycji. Na pewno nie jest są to szlaki przeznaczone dla osób nie posiadających doświadczenia w wysokogórskich wyprawach i pozbawionych kondycji.

Bardzo wielu turystów przyciąga Słowacki Raj. Jest to pasmo górskie o niewielkiej wysokości położone na Spiszu. Charakterystyczne cechy Słowackiego Raju to liczne kaniony i kotliny, które przez wieki wyżłobiły górskie strumienie. Najbardziej znane miejsca na terenie Słowackiego Raju to Sucha Bela, Velky Sokol, Maly Sokol. Na terenie Słowackiego Raju leży także Dobszyńska Jaskinia Lodowa. Atrakcją Spiszu (krainy położonej pomiędzy Tatrami a Rudawami Słowackimi) są także ruiny zamku Spiski hrad. Jednym z chętniej odwiedzanych miast w regionie jest Bardejov. Miasto otaczają doskonale zachowane mury miejskie. Za nimi kryje się Stare Miasto. Jego centrum stanowi rynek, które otaczają mieszczańskie kamieniczki. Sercem bardejovskiego rynku jest ratusz. Do bardzo cennych zabytków sztuki sakralnej należą znajdujące się w kościele świętego Idziego ołtarze skrzydłowe. Kolejnym miastem na Spiszu, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Lewocza. To zbudowane w okresie średniowiecza miasto zachowało się do dzisiaj w stanie niemal nie zmienionym. Miasto otaczają średniowieczne, doskonale zachowane mury miejskie. Do cennych zabytków miasta należy również kościół pod wezwaniem świętego Jakuba zbudowany w stylu gotyckim.

Słowację bardzo często odwiedzają narciarze. Czekają na nich doskonale przygotowane trasy w Zubercu, Jasnej, Chapoku i Tatrzańskiej Łomnicy. Przepływający przez obszar położonego po słowackiej stronie granicy Pienińskiego Parku Narodowego Dunajec jest doskonałym miejscem na spływy kajakowe. Na Słowacji nie brakuje także dobrze oznakowanych szlaków rowerowych.