Atrakcje turystyczne Słowenii

predjamski_hradJednym z krajów położonych w Europie południowej jest leżąca nad Morzem Adriatyckim Słowenia. Górzysto-wyżynne ukształtowanie powierzchni, plaże rozciągające się na brzegu Adriatyku przyciągają licznych turystów. Każdy z nich znajdzie tutaj coś dla siebie: zabytkowe miasta, ośnieżone szczyty Alp, plaże i uzdrowiska.

Miliony lat temu na terenie Słowenii rozpoczęły się erozja wapiennych skał. Ich efektem są bardzo liczne ostańce, jaskinie i wąwozy. Najbardziej znaną jaskinią krasową na terenie kraju jest Postojnska Jama, czyli jaskinia Postojna. Licząca 27 km długości jaskinia jest jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii. Składający się z dwóch pięter labirynt uważany jest za najpiękniejszą jaskinię naciekową na terenie całej Europy. Z 27 km korytarzy turyści mogą zwiedzać jedynie 4. Do położonych na górze grot dojeżdża zbudowana w 1872 roku kolejka. W sąsiedztwie jaskini leży miasto Postojna. Atrakcją miasta jest przede wszystkim mieszczące się w ratuszu Muzeum Speleologiczne. Inną, nie mniej atrakcyjną pod względem szaty naciekowej są leżące w pobliżu miejscowości Skocjan Jaskinie Skocjańskie. Jaskinie zostały utworzone przez rzekę Rekę. Fantazyjne formy naciekowe sprawiły, że Jaskinie Skocjańskie trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Długość korytarzy Jaskiń Skocjańskich wynosi 5 kilometrów.

Słowenia jest krajem z licznymi, renomowanymi miejscowościami uzdrowiskowymi. Spośród nich najbardziej znana jest miejscowość Blad położona w wąskiej dolinie, która rozciąga się u stóp Alp Julijskich. Miasto to znane jest także jako miejscowość pielgrzymkowa. Pielgrzymi przybywają do położonego na jeziorze Blejskim kościoła pielgrzymkowego Najświętszej Marii Panny. W sąsiedztwie jeziora czeka kolejna atrakcja, tym razem przyrodnicza. Jest to malwoniczy kanion utworzony przez rzekę Vintgar.

Na znacznej części Słowenii położone są Alpy Wschodnie, które dzielą się między innymi na Alpy Julijskie. Na terenie Alp Julijskich został utworzony Triglawski Park Narodowy. Nazwa parku pochodzi od położonego w jego obrębie najwyższego szczytu Alp Julijskich, którym jest Triglav. Ten wznoszący się na wysokość 2864 metrów nad poziom morza szczyt jest chętnie odwiedzany przez miłośników górskich wędrówek. Na szczyt prowadzi spora liczba znakowanych szlaków o bardzo różnym stopniu trudności. Do jednego z najłatwiejszych należy szlak prowadzący z doliny Bohinj. Z kolei najtrudniejszy rozpoczyna się w schronisku Triglavski Dom położonym na wysokości 2515 metrów nad poziomem morza. Oczywiście, najpierw należy dostać się do schroniska. Żaden ze szlaków prowadzących na Triglav nie doprowadza na szczyt w jeden dzień. Konieczny jest nocleg w schronisku, dobre wyposażenie i oczywiście dobra kondycja.

Stolicą Słowenii jest leżąca nad rzeką Ljubljanicą Lublana. Do miejsc, które w tym miejscu trzeba koniecznie zobaczyć należy zbudowany w XVII wieku kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. Zbudowana w stylu barokowym świątynia zachwyca przede wszystkim wystrojem wnętrza.