Tajwan turystycznie

taiwan-497003_1280Tajwan na arenie międzynarodowej wstępuje pod nazwą ROC (Republic of China), w odróżnieniu od PRC, czyli Chin (People Repulic of China). Jest to państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowych. Oficjalnie rząd uznaje sam siebie za legalną władzę całego obszaru dzisiejszych Chin i Mongolii, przeniesioną na Tajwan ze względu na trwającą na terenie kontynentalnym dominację komunizmu. Obecnie pod faktyczną władzą rządu Republiki Chińskiej pozostaje całość Tajwanu oraz wyspy: Penghu, Kinmen i Mazu.
Do lat 70. Tajwan reprezentował Chiny w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednakże zbliżenie Chińskiej Republiki Ludowej oraz Stanów Zjednoczonych oraz nacisku Pekinu sprawiły, że pod pojęciem Republiki Chińskiej rozumie się obecnie 22 kraje, głównie słabo rozwinięte wyspy pacyficzne, kraje Ameryki Środkowej oraz kilka małych państewek afrykańskich. W Europie uznaje Tajwan jedynie Watykan, a na przełomie XX i XXI wieku przez krótki czas czyniła to Macedonia, w zamian za pomoc finansową.
Tajwan to zatem trochę inne Chiny. Jako kierunek podróży wciąż dość egzotyczny, warto się tam jednak wybrać. Tajwan jest dobrym kierunkiem podróży dla osób poszukujących egotycznych wrażeń, oryginalnego jedzenia i interesującej przyrody.
Jest to kraj położony w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego, jedynie północne krańce wyspy sięgają strefy podzwrotnikowej. Klimat nie jest przesadnie atrakcyjny. Co prawda panuje tutaj stosunkowo ciepła aura, której przyczyną jest ciepły prąd morski Kuro Siwo, jednak niedogodności klimatyczne nie omijają tego rejonu świata. Zimą średnie wartości temperatury plasują się na poziomie 15 stopni Celsjusza, latem sięgają 28 – 30 stopni. W górach znajdujących się na terenie Tajwanu jest dużo chłodniej – średnia roczna temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Ze względu na dużą wilgotność i cyrkulację monsunową, latem na Tajwanie mocno pada, charakterystyczne są tu również właściwe dla Azji tajfuny występujące na przełomie lata i jesieni.
Tajwan jest krajem dobrze rozwiniętym gospodarczo. Aby wskazać poziom rozwoju, wystarczy wskazać największe tajwańskie przedsiębiorstwa, takie jak: Acer czy ASUS – czwartego i piątego największego producenta sprzętu komputerowego na świecie. Niemal wszyscy światowi producenci płyt głównych do komputerów mają swoją siedzibę w tym kraju, produkuje się tu również rowery. Niemal 80% populacji ma dostęp do internetu. To dobre wiadomości dla turystów, które przekładają się na wygodę turystyki. W większości punktów bez problemu dokonamy transakcji kartami płatniczymi, dobrze rozwinięta jest sieć bankomatów. Od stycznia 2011 roku Polacy zostali zwolnieni z obowiązku wizowego podczas podróży na Tajwan, pod warunkiem, że wyjazd nie przekracza 90 dni, podróżny zaś posiada paszport ważny minimum 6 miesięcy w momencie wjazdu.
Kierunkiem zwiedzania, jaki powinien obrać turysta, są przede wszystkim miasta Tajwanu. To stolica kraju – Tajpei, oferująca znakomitą architekturę, liczne świątynie, ale także infrastrukturę handlową. Starszego budownictwa oraz urokliwych świątyń poszukiwać można na terenie miast Tainan, byłej stolicy, oraz Lugang. W miejscowości Changhua zobaczyć można gigantyczny posąg Buddy, Kenting kusi z kolei plażami, rafami koralowymi  i możliwością kąpieli, także zimą. Podczas Chińskiego Nowego Roku miejsce to tętni turystycznym życiem.
Tajwan jest bardzo atrakcyjny pod względem turystyki przyrodniczej. Połowa powierzchni tego kraju jest zalesiona. Jest to zatem doskonałe miejsce na wypoczynek i regenerację sił.

Dodaj komentarz