Paryż – miasto, które Cię oczaruje

paris-843229_1280Paryż to jedno z najchętniej odwiedzanych miast zagranicznych przez Polaków. Wielu z nas marzy o tym ,aby tam się znaleźć, wielu z nas snuje na temat tego miejsca jakieś nieprawdopodobne wyobrażenia i jadąc tam po prostu chce je skonfrontować z rzeczywistością. Paryż ponadto uważany jest za miasto zakochanych, nic więc dziwnego, że wiele młodych par wybiera je na miejsce swojej kolejnej, często najważniejszej randki w życiu. Ale przejdźmy do konkretów. Co warto zobaczyć i zrobić w Paryżu, ile potrzebujemy czasu, by nasycić się jego urokami i najważniejsze – ile nas to będzie kosztowało?
Paryż można zobaczyć już w weekend. Oczywiście nie cały, ale najważniejsze miejsca owszem. Zakładamy, że wylatujemy w piątek po południu. Po dwóch i pół godzinie lotu znajdujemy się na jednym z lotnisk – najlepiej wybrać to główne – CDG. Stamtąd autobusem przejeżdżamy kilkadziesiąt kilometrów (około 40 minut jazdy) i wysiadamy przy stacji metra tuż nieopodal paryskiej opery. Jest wieczór. Miasto przepięknie rozświetlone jest stylowymi latarniami, kawiarnie – zwłaszcza latem i wiosną wypełnione są po brzegi ludźmi. Stamtąd – najlepiej metrem – udajemy się pod adres pod którym zamierzamy się zatrzymać – w tym celu należy zabrać z sobą mapę paryskiego metra oraz plan miasta.
Po zakwaterowaniu, krótkim odpoczynku możemy wybrać się na spacer po okolicy. Jeśli mieszkamy na Montmartre – wybierzmy się pod bazylikę Sacre Coeur. Możemy zabrać z sobą butelkę wina i ze schodów bazyliki podziwiać nocną panoramę Paryża z Wieżą Eiffela w roli głównej. Jeśli mieszkamy gdzieś bliżej centrum wybierzmy się na Plac Pigalle – zabawimy się tam w jednym z licznych nocnych klubów, jeśli wolimy bardziej klasyczny Paryż – wybierzmy się od razu pod Wieżę.
Dzień drugi proponujemy rozpocząć wczesnym rankiem, aby nie marnować czasu. Wstańmy wcześnie i wybierzmy się na pyszne francuskie śniadanko do jednej z licznych kawiarenek porozsiewanych tuż przy samych trotuarach. Napijemy się tam klasycznej francuskiej kawy i zjemy pysznego croissanta. Później zacznijmy zwiedzanie. Proponujemy wybrać te najważniejsze punkty i proponujemy zacząć od najstarszego paryskiego mostu – Pont Neuf. Stamtąd łatwo możemy dojść do La Concergierie. Kiedy się zmęczymy, udajmy się nad brzeg Loary i odpocznijmy. Będac w tamtym miejscu będziemy znajdować się bardzo blisko Katedry Notre Dame oraz Saint Sulpice. Warto zobaczyć te jedne z najstarszych budowli znajdujących się w Paryżu. Następnie zjedzmy obiad w dobrej knajpie- szczególnie polecamy paryskie crepes, czyli polskie naleśniki. Popołudniu obowiązkowo wybierzmy się na Wieżę Eiffela. Oczywiście w sezonie należy spodziewać się gigantycznych kolejek po bilety na windę. Zawsze możemy jednak za połowę mniej wyjść na nią pieszo.
Drugi dzień polecamy spędzić na tak zwanym lajcie. Pochodźmy po najbliższej okolicy, wybierzmy się na jakiś targ aby kupić paryskie pamiątki lub do cukierni po klasyczne dla Paryża i Francji kolorowe ciasteczka, które u nas nazywamy makaronami, choć z kluskami nie mają nic wspólnego. Udanego pobytu!

Dodaj komentarz