Wakacje w Londynie

london-530055_1280Stolica Wielkiej Brytanii to znakomity wybór na cel wakacyjnej wyprawy. Zapewnia atrakcje we wszystkich porach roku Niezależnie od pogody i gustów odwiedzających tę europejską metropolię, każdy znajdzie dla siebie ciekawe miejsca, do których będzie chciał powrócić jeszcze wielokrotnie. A przy tym miasto jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki dzięki tanim liniom lotniczym, które z prawie każdego polskiego lotniska zapewniają turystom szybki transport na przedmieścia Londynu, skąd do stolicy pozostaje już tylko godzina lub dwie pociągiem albo autobusem.

Miasto oferuje wiele atrakcji, a jedynym ograniczeniem jest portfel turysty i czas, jaki może poświęcić na zwiedzanie Londynu. Jeśli wybierzemy się na zaledwie jeden dzień lub na weekend, zdołamy obejrzeć tylko niewielki skrawek tego, co znajduje się na terenie stolicy Wielkiej Brytanii. Zwiedzanie będzie się musiało odbywać w dość szybkim tempie, gdyż odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami bywają duże i najlepszą opcją jest wtedy korzystanie z metra oraz miejskiej komunikacji autobusowej. Miejscem, które koniecznie trzeba obejrzeć jest centrum Londynu, ponieważ to właśnie tam znajdziemy najsłynniejsze budowle i ulice miasta. W dzielnicy Westminster zobaczymy znane i robiące monumentalne wrażenie Opactwo Westminsterskie, w którym odbywają się wszystkie koronacje rodziny królewskiej, są tam też groby władców Anglii i wielu słynnych postaci, między innymi Isaaca Newtona czy Karola Darwina. Tuż obok znajduje się brytyjski Parlament wraz z charakterystyczną wieżą zegarową – Big Benem, będącym wizytówką Wielkiej Brytanii. Stamtąd już tylko kilka kroków dzieli nas od London Eye, czyli największego diabelskiego młynu, z którego roztacza się wspaniała panorama na centrum miasta. Koło porusza się bardzo wolno, więc jeśli tylko nie mamy lęku wysokości, to możemy zobaczyć naprawdę wiele z tej wysokości. W pobliżu jest także Downing Street 10, gdzie znajduje się siedziba premiera Wielkiej Brytanii, której przez cały czas strzegą policjanci na koniach.

Anglia słynie z rodziny królewskiej, toteż podczas wakacyjnej wyprawy do Londynu nie można ominąć Pałacu Buskingham, gdzie co kilka godzin odbywa się uroczysta zmiana warty z udziałem kilkudziesięciu strojnie ubranych żołnierzy i orkiestry. To jedna z największych atrakcji miasta, w której udział biorą tysiące turystów licząc na to, że dopisze im szczęście i bramy pałacu otworzą się, przepuszczając samochód, w którym dostrzec będzie można królową Elżbietę lub kogoś z jej rodziny. Wokół pałacu znajduje się bardzo ładny park, w którym znajdziemy ochłodę w cieplejsze dni. Podobnie jak na wielu pozostałych terenach zielonych miasta można tam też zorganizować piknik lub uprawiać sporty zespołowe, na przykład piłkę nożną, krykiet, czy baseball. Jeśli tylko czas nam na to pozwoli, skorzystajmy z metra i przejeźdźmy w okolice Tower of London, który najpierw był pałacem, a następnie słynnym londyńskim więzieniem. W twierdzy znajdziemy dziś muzeum oraz skarbiec, w którym obejrzymy insygnia koronacyjne i inne ciekawe królewskie trofea. Tuż obok zobaczymy Tower Bridge, kolejną z wizytówek miasta. Ten piękny, błękitny, zwodzony most znajduje się na wszystkich pocztówkach z Londynu i bezsprzecznie jest jedną z najpiękniejszych atrakcji. Z mostu roztacza się też wspaniały widok na przepływającą przez miasto rzekę Tamizę oraz dzielnicę City, pełną błyszczących i nowoczesnych biurowców o niezwykle fantazyjnych kształtach.

Londyn to też muzea, których w mieście jest bardzo dużo i co ważne, wstęp do prawie wszystkich z nich jest bezpłatny! Zdecydowanie najciekawszym z nich jest British Museum, gdzie znajdziemy jedne z największych na świecie zbiorów historycznych przedmiotów, między innymi egipskie mumie, greckie wazy, sumeryjskie pismo klinowe czy średniowieczne szachy. Z kolei w National Gallery zgromadzono słynne obrazy, a wśród nich „Słoneczniki” Vincenta Van Gogha oraz dzieła Leonardo Da Vinci, Moneta, Rafaela itd. Miłośnicy kultury współczesnej powinni zajrzeć do Tate Modern, gdzie obejrzeć można wiele ciekawych wystaw twórców żyjących w XX i XXI wieku. Niezwykle znane i pojawiające się w wielu filmach jest Muzeum Historii Naturalnej z ogromnym szkieletem dinozaura w centralnej części budynku. Amatorzy geografii i biologii mogą tam odbyć podróż do wnętrza Ziemi, zobaczyć prehistoryczne stworzenia, a także dowiedzieć się więcej na temat zjawisk fizycznych, które zachodziły na naszej planecie w przeszłości i w czasach współczesnych. W Londynie nie można się nudzić!

Dodaj komentarz