Wakacje last minute

Lipiec i sierpień to dwa najgorętsze miesiące w roku kalendarzowym. Wiąże się z tym fakt, iż to czas urlopowy, zabawy i odpoczynku. Ludzie wyjeżdżają w różnym celu poza granice kraju lub pozostają na miejscu, podziewając uroki polskiej ziemi. Ostatnie dni sierpnia zwiastują koniec wypoczynku, powrót do codziennych obowiązków, do pracy czy też nowy rok szkolny dla dzieci. A jednak to moment, w którym pojawiają się coraz częściej atrakcyjne oferty wyjazdów, określane jako wakacje last minute. Taka forma wyjazdów pojawiała się na przemyśle turystycznym w wyniku zwiększającej się konkurencji.

Propozycje biur podróży

 

Biura podróży czy portale internetowe zajmujące się turystyką oferują swoim klientom wiele propozycji podróżowania, różnicując cenę ze względu na miejsce wyjazdu, czas pobytu lub wszelkie udogodnienia, o jakich marzy i jakich zażyczy sobie konsument. W swoich ogłoszeniach przewidują także wyjątkowe sytuacje. Wakacje last minute to oferty wyjazdów, wypraw, poznania różnorodnych miejsc na świecie, których cena jest okazją, promocją, będąc wielokrotnie niższą od stawki standardowych ofert. Jednakże zmniejszeniu wartości towarzyszy pewien fakt, że oferowana podróż rozpocznie się już niedługo, bardzo często następuje za kilka dni.

I właśnie ze względu na ten krótki czas na zastanowienie się, na tę chwilowość przyjęcia propozycji koszty eskapady zwanej wakacje last minute są znacznie mniejsze. Aczkolwiek należy podkreślić, iż mimo niższej należności, jaką należy uiścić za daną wędrówkę, jakość usług w hotelach czy też ich zakres nie odbiegają od droższej oferty. Właściwie warunki mieszkaniowe, żywieniowe czy wszelkiego rodzaju zapewniona opieka jest taka sama jak w przypadku propozycji przedstawianej przez biuro z dużo większym wyprzedzeniem niż wakacje last minute. Oferty te stają się rozwiązaniem dla biura, któremu pozostały w hotelach ostatnie wolne miejsca, niekiedy nawet pojedyncze.

 

 

Kto korzysta z ofert?

 

Ze względu na swoją specyficzną formę oferty , tzw. na ostatnią chwilę posiadają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Przede wszystkim wakacje last minute cieszą się ogromny zainteresowaniem ze strony młodych ludzi, którzy posiadają znacznie więcej czasu niż osoby pracujące, zatrudnione na pełen etat. Grupą, która najczęściej decyduję się na tę propozycję wyjazdu są studenci czy też uczniowie. To oni stanowią największą część w całym zespole klientów. Aczkolwiek wraz z większą obniżką ceny z propozycji biur turystycznych czy portali internetowych wakacje last minute stały się ciekawym rozwiązaniem dla osób średniozamożnych. Osoby, których zarobki wynoszą tyle, ile najniższa krajowa lub są znacznie mniejsze decydują się na tę formę wypoczynku, nawet jeśli jakość usług również byłaby niższa.

Podczas gdy klienci cieszą się z atrakcyjnej, niskiej ceny wyjazdu, wiedząc, że za taką wycieczkę musieliby zapłacić dwa razy tyle lub więcej, biura oferujące mogą ponieść straty. Propozycja, jaką są wakacje last minute bardzo często przyczynia się do wprowadzenia przez oferujących dodatkowych opłat, obowiązkowych lub fakultatywnych, a których wartość będzie celowo zawyżona w celu odzyskania równowagi ekonomicznej.