Urlop w Bieszczadach

Wakacje w Bieszczadach – co warto wiedzieć?

Bieszczady są jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce – rokrocznie odwiedzane przez setki tysięcy turystów, tworzą naturalną oazę przyrody, dodatkowo umożliwiając wędrowanie szlakami pieszymi. Stanowią zachodnią część Beskidów Wschodnich. Same Bieszczady rozciągają się na znacznie większe obszary, zajmujące również tereny Ukrainy.

Co przyciąga turystów w te pierwotne rejony? Przede wszystkim możliwość aktywnego spędzania czasu, w dalszej kolejności szansa na obcowanie z dziką naturą. Na terytorium Bieszczadów spotkać można rysie, niedźwiedzie, również jelenie, żubry, żbiki oraz, od niedawna, koniki polskie. Polacy chętnie spędzają wakacje w Bieszczadach, gdyż nie są one tak zatłoczone jak polskie Tatry. W góry te lubią jeździć osoby ceniące kontakt z naturą – niewiele tam schronisk i miejsc takich, jak domy agroturystyczne, warto więc mieć to na uwadze.

 

Co warto zwiedzić w Bieszczadach?

Z pewnością najbardziej rozpoznawalną częścią Bieszczad jest Bieszczadzki Park Narodowy. Jego zadaniem jest ochrona przyrody tej części Karpat Wschodnich, w szczególności niektórych gatunków zwierząt i roślin. Wakacje w Bieszczadach nie mogą obyć się bez ich zwiedzenia. Co może zaskoczyć w tych okolicach? Pięknie, mieszane lasy, również torfowiska.

Turyści z pewnością chętnie skorzystają z bieszczadzkiej, leśnej kolejki. Wybudowana pod koniec XIX wieku, stworzona została przez spółki budapesztańskie oraz wiedeńskie w celu eksploracji tej części Karpat. Kolejka kursuje w czasie sezonu letniego na trasie Cisna Majdan – Przysłup, Cisna Majdan – Wola Michowa i Cisna Majdan – Balnica. Istnieje możliwość zarezerwowania całej kolejki.

Kolejnym wspaniałym miejscem wartym zobaczenia jest Jezioro Solińskie, o całkowitej długości ponad 26 kilometrów. Przyciąga ono nie tylko ze względu na swój piękny wygląd, ale również możliwość uprawiania sportów wodnych takich, jak kajakarstwo, żeglarstwo windsurfing i inne. Jeziora nie da się objechać samochodem, wielu turystów wybiera jednak możliwość opłynięcia go. Po zalewie kursują statki i promy turystyczne. Miłośnicy zwiedzania jaskiń również znajdą tu kilka interesujących miejsc. Pomimo przekonania, że Bieszczady mają niewiele do zaoferowania w tym temacie, wakacje w Bieszczadach mogą być dobrą okazją do zwiedzenia tych i tych zupełnie nowo odkrytych.

 

Co warto zabrać ze sobą, spędzając wakacje w Bieszczadach?

Wakacje w Bieszczadach, szczególnie spędzane pod namiotem, zmuszają nas do odpowiedniego przygotowania się. Aby ten czas spędzić w zdrowiu oraz bezpiecznie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim ważny jest lekki namiot, który zajmuje niewielką przestrzeń w plecaku, jak również pozwala na komfortowe przenocowanie dwóch osób. Poza namiotem warto mieć przy sobie niewielki, ale zapewniający ciepło śpiwór. Wakacje w Bieszczadach, szczególnie wieczory, mogą okazać się chłodne. Istotne jest również posiadanie latarki, ostrego noża, wygodnych butów do maszerowania, folii ratowniczej, również urządzeń GPS lub przynajmniej tradycyjnej mapy.