Turcja – kraina niezwykła pod każdym względem

beach-2342_640Turcja to obecnie jedno z chętniej wybieranych miejsc na letni urlop. Znaleźć można tutaj piękne plaże, widoki, które zapierają dech w piersiach oraz zabytki, które nie są gorsze od tych, które znaleźć można chociażby w popularnej Grecji.

Dojazd
Wycieczki do Turcji znajdziemy w większości biur podróży. Oferują one na ogół przelot samolotem. Jest to najszybszy sposób dostania się do tego pięknego kraju. Decydując się na podróż przed pośrednictwa biura podróży, musimy liczyć się z kosztami około 650 złotych (przelot w obie strony).

Wiza
każdy, kto chce spędzić urlop w Turcji, musi postarać się o wizę. Dostaniemy ją, składając drogą elektroniczną specjalny wniosek. Wizy sprzedają również niektóre biura podróży. Jest to najczęściej koszt około stu złotych.

Pieniądze
Na terenie Turcji walutą obowiązującą jest lira turecka (1lira to mniej więcej 1,45 złotego). Warto jednak pamiętać, że w Turcji z powodzeniem zapłacimy również dolarami, a obecnie również euro. Planując ilość gotówki, trzeba wiedzieć, że ceny są tutaj wyższe niż w Polsce.

Efez – dla pasjonatów historii
Ci, którzy interesują się historią, powinni z całą pewnością wybrać się do Efezu. Znajduje się ono na wybrzeżu Morza Egejskiego. Zabytkami, które wzbudzają największy zachwyt są Wielki Teatr oraz Droga Arkadyjska. Chcąc uniknąć tłumów, koniecznie trzeba wybrać się tutaj rano, a jako wejście wybrać bramę północną. Wstęp to koszt około dziesięciu euro.

Kapadocja
Region, który określany jest mianem księżycowej krainy. Podziwiać można tutaj bajeczne wulkaniczne skały, w których wydrążone są liczne grobowce i kościoły. Stanowiły one także schronienia dla mieszkańców, którzy ukrywali się tutaj w czasie najazdów wrogów. Za największą atrakcję tego regionu uważa się jednak powszechnie loty balonami. Lot zaczyna się jeszcze w nocy, przed wschodem słońca. Legenda mówi, że każdy, kto z balonu miał okazję zobaczyć wschód słońca nad Kapadocją, nie zachwyci się już zachodem słońca oglądanym w innym miejscu globu.

Góry Taurus
Region ten uważany jest za najbardziej tajemnicze miejsce w całej Turcji. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu powinni udać się do Parku Narodowego Aladag. Ciekawym miejscem jest także jaskinia Dim, która liczy już milion lat. Wstęp kosztuje około trzech euro. Dreszczyku emocji dostarczy z całą pewnością spływ kanionem rzeki Koprulu. W jego trakcie można podziwiać ruiny miasta Selge. Na trasie znajduje się również most pochodzący jeszcze z czasów rzymskich.

Pamukkale
Miejsce wprost wymarzone dla wszystkich tych, którzy kochają naturę. Są to wapienne tarasy i baseny, które określane są mianem bawełnianego zamku. Nie będzie przesadą powiedzenie, że są to najpiękniejsze twory geologiczne, jakie można spotkać na powierzchni ziemi. Skały mają śnieżnobiały kolor i wyglądają tak, jakby dopiero przykrył je śnieg. Miejsce to zostało wpisane na listę UNESCO, co prawdopodobnie ochroniło je przed zniszczeniem. Miejsce to powinien odwiedzić każdy, kto zdecydował się na wycieczkę do Turcji – widok na długo pozostanie w pamięci.