Polskie wakacje w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Jeżeli szukasz pomysłu na wakacje spędzone na polskiej ziemi, a Bałtyk uważasz za zbyt banalny, oczywisty i oklepany, śmiało zdecyduj się na wybranie Mazur – pełnego jezior terenu, położonego w północno wschodniej części Polski. Czeka tam na ciebie wiele atrakcji, a o to niektóre z nich.

Coś dla miłośników historii

Jeżeli historia narodu polskiego nie jest ci obca i jesteś jej wielkim fanem, miejsce, w którym w 1410 roku stoczona została wielka, zwycięska dla Polski wojna z Zakonem Krzyżackim, a mianowicie Grunwald na pewno cię zaciekawi i zachęci do odwiedzin. Szczególnie warto wybrać się w to miejsce w okolicach 15 lipca, kiedy to na tym terenie obchodzone są Dni Grunwaldu. Podczas uroczystości upamiętniających jedną z największych bitew średniowiecza ma miejsce tradycyjnie, co roku inscenizacja bitwy i odtworzenie jej przebiegu, rozgrywana przez bractwa rycerskie. Kolejnym historycznym obiektem na mazurskim terenie jest Kwatera Hitlera w Gierłoży, zwana „Wilczym Szańcem”. Jest to jeden z najbardziej tajnych obiektów wybudowanych przez Trzecią Rzeszę w czasie II Wojny Światowej, a konkretnie w 1940 roku. Wilczy Szaniec to też miejsce, w którym został przeprowadzony nieudany zamach na życie wielkiego wodza, Adolfa Hitlera w 1944 roku. Zwiedzać ten zagadkowy i historyczny teren zwiedzać można z przewodnikiem, który z pewnością przedstawi wszystkie fakty i opowieści bardzo dokładnie i niezwykle ciekawie.

Dla koneserów muzyki

Na terenie Mazur odbywa się co roku wiele koncertów i imprez muzycznych, gromadzących ogromną ilość fanów. Wśród nich są: Mazurskie Lato Muzyczne w Ełku, Piknik Country & Folk, odbywający się w Mrągowie, rockowy Seven Festival w Węgorzewie, Przystanek Olecko, czy Ostróda Reggae Festival, który jest największym festiwalem prezentującym ten rodzaj muzyki w całej Polsce.

Dla amatorów adrenaliny

Mazurskie tereny zapewniają szeroką rozrywkę, również dla miłośników szalonych wyzwań. Wśród tego rodzaju atrakcji znajdują się między innymi loty widokowe balonem, w celu podziwiania przyrody i natury terenu Wielkich Jezior Mazurskich, loty motolotnią, podczas których możesz poczuć czyste powietrze i podziwiać na własne oczy niezapomniane i zapierające dech w piersiach widoki, a nawet loty samolotem. Możliwe są też skoki spadochronowe na terenie Elbląga, czy Gryźliny.

Dla fanów fauny i flory

Na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się też wiele obiektów chroniących naturalną przyrodę. Największy spośród nich to Wigierski Park Narodowy, w którym zobaczyć możemy aż dwadzieścia dwa gatunki storczyków, bobry, wilki, ryjówki i wiele, wiele innych ciekawych gatunków roślin i zwierząt.

Mazury ogromnej liczbie osób kojarzą się jedynie z głębokimi jeziorami, komarami, wielkimi zielonymi przestrzeniami, a przede wszystkim z wszechogarniającą nudą. Jednak każdy, kto zapoznał się z nietuzinkową historią i licznymi atrakcjami tego terenu wie, że to całkowita bzdura. Być może nadszedł czas, byś i ty poznał Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z bliska? Spróbuj, a nie pożałujesz swojej decyzji.

Dodaj komentarz