A może z nutką orientu?

Wakacje w Turcji – połączenie orientu z nowoczesnością

Turcja stanowi jeden z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych przez Polaków. Wpływ na to ma wiele czynników – przede wszystkim wycieczki organizowane przez biura podróży do Turcji są niedrogie – wynika to z ich popularności oraz niewysokich cen na miejscu. Kraj ten stanowi popularny cel wycieczek również z powodu doskonałych warunków klimatycznych – od kwietnia do późnego października pogoda tam pozwala rozkoszować się pełnym słońcem oraz korzystać z uroków ciepłego morza. Warto również wspomnieć o bogatej kulturze tego narodu – wielowiekowa historia sprawia, że również pod tym względem warto zainteresować się wszelkimi eventami oraz możliwością oglądania z bliska obyczajów oraz obchodów świąt. Turcja pozwala na bycie świadkiem przenikania się Wschodu i Zachodu – wszak to właśnie tutaj krzyżowały się szlaki handlowe dawnych kupców i tutaj miały swoje miejsce największe targi, na których handlarze z Bliskiego Wschodu oraz ci pochodzący z Europy wymieniali się towarami oraz doświadczeniem.

Co najbardziej pociąga turystów w Turcji? Wymieniają oni przede wszystkim możliwość przespacerowania się starymi uliczkami, na których dostępne są lokalne produkty – przyprawy, owoce, sprzęt domowy.

 

Co warto zjeść, spędzając wakacje w Turcji?

Turcja to kraj wielu smaków – zetkniemy się tu z doskonałymi mięsami, warzywami, owocami oraz słodyczami. Oczywiście jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów tutaj, bez którego żaden Turek nie wyobraża sobie dnia, to kawa. Mocna, parzona według starych sposobów stawia na nogi, a jej zapach delikatnie podrażnia nos. Wśród wielu potraw, spędzając wakacje w Turcji, z pewnością warto spróbować Icli Kofte, czyli niewielkich kotlecików przyrządzanych z mięsa wołowego, baraniego lub wielbłądziego, z dodatkiem cebuli oraz kaszy. Kotlety podaje się obsmażone w głębokim tłuszczu.

Kolejnym wartym uwagi produktem jest cacik, nam bardziej znany jako sos tzatziki – ten narodowy turecki dodatek do dań mięsnych oraz sałatek. Składa się z lekkiego jogurtu oraz świeżych ogórków. Lahmacun nazywany jest turecką pizzą – w jego skład wchodzi cienkie ciasto, mielone, baranie mięso oraz warzywa i dodatki złożone z przypraw. Wakacje w Turcji nie mogą obejść się również bez słodkości – najbardziej znanymi są chałwa oraz pismaniye, czyli kłębki wełny. Poza chałwą, najbardziej rozpoznawalnym tureckim słodkim przysmakiem jest lokum, znane również jako turkish delight. Są to słodycze w formie galaretki, często nadziewane orzechami lub duszonymi owocami, które aromatyzowane są wodą różaną, miętową lub cytrynową. Wakacje w Turcji pozwolą również skosztować takiego przysmaku, jak dondurma, czyli tureckie lody.

 

Wakacje w Turcji – na co uważać?

Wakacje w Turcji, tak samo jak w każdym innym kraju, mogą wiązać się z niebezpieczeństwami. Przede wszystkim warto zadbać o to, abyśmy my sami oraz nasz dobytek byli ubezpieczeni. To istotne w przypadku kontuzji wymagających konsultacji lekarskiej. Kolejny ważnym elementem podróży jest posiadanie ważnych dokumentów tożsamości, również paszportów, gdyż Turcja nie należy do krajów zrzeszonych w UE.