A może w góry?

Wakacje w górach – które wybrać?

Wiele osób decyduje się na spędzenie wakacji w górach. Taki urlop pozwala nie tylko wypocząć od codziennych problemów, ale również czynnie spędzić czas na łonie przyrody. Nie jest powiedziane, że wakacje w górach są przeznaczone jedynie dla osób, które aktywnie chodzą po ścieżkach pieszych. Wielu chorym osobom, szczególnie z zaburzeniami górnych dróg oddechowych, zaleca się przebywania w miejscowościach górskich jako wspomaganie terapii leczniczej.

W Polsce mamy do wyboru wiele kierunków w góry, wśród nich z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy dużych wyzwań oraz zapierających dech w piersiach widoków z pewnością zdecydują się na Tatry. Warto jednak pamiętać, że poza szlakami w dolinach należy również przygotować się na ostre wejścia, obejmujące również skały z zamocowanymi łańcuchami do wchodzenia.

Wakacje w górach mogą okazać się niebezpieczne dla osób, które nie są przygotowane kondycyjnie lub też cierpią na lęk przestrzeni czy wysokości. Dla tych, którzy pragną niewielkiego zmęczenia i pięknych widoków poleca się Pieniny, Bieszczady oraz Beskidy. Szczególnie Bieszczady są cenione przez osoby aktywne, gdyż stosunkowo niewielka ilość przewyższeń przyczynia się do tego, że pozwalają one wędrować kilometrami. Dodatkowo, ich powierzchnia sprawia, że nie sposób nie spotkać tutaj dzikich zwierząt, które występują tutaj bardzo gęsto.

 

Atrakcje podczas wakacji w górach

Poza klasycznym zdobywanie szczytów warto wspomnieć również o takich atrakcjach, jak możliwość podążania szlakami edukacyjnymi, korzystania z kolejek leśnych, oglądanie rezerwatów dzikich zwierząt lub też wycieczki do wielu ze schronisk dla zwierząt. Podczas zwiedzania uzdrowisk natkniemy się na domy zdrojowe, również liczne galerie sztukimiejscowych artystów oraz możliwość kosztowania lokalnych przysmaków, takich jak owczy ser czy inne. Wakacje w górach pozwalają na poznanie nowych przysmaków.

 

Biwakowanie w górach

Wakacje w górach mogą wiązać się również z biwakowaniem. To opcja szczególnie dla osób chętnie spędzających czas na łonie natury i nie bojących się zmiennych warunków pogodowych. Biwakowanie w wysokich górach może być jednak niebezpieczne, warto więc zachowywać wszelkie formy ostrożności, a ponad to stosować się do zaleceń wydawanych przez ratowników TOPR czy GOPR. Znają oni możliwości pogodowe, posiadają również najnowsze prognozy. Dzięki temu możliwe stanie się uniknięcie śnieżycy czy tez ulewnej burzy podczas nocnego biwaku. Warto również uważać na dzikie zwierzęta, dla których góry i lasy to naturalne środowisko. Warto omijać strefy wskazane jako żerowiska niedźwiedzi. Spotkanie z tym drapieżnikiem może okazać się tragiczne.

 

Co warto mieć ze sobą, planując wakacje w górach?

Podczas planowania wakacji w górach warto pamiętać przede wszystkim o wygodnych butach trekkingowych oraz posiadaniu ciepłej odzieży- swetra, nieprzemakalnej kurtki. Ważne są również ubrania wykonane z bawełny, które umożliwią skórze swobodne oddychanie. Wakacje w górach mogą nas również zaskoczyć pogodą, dlatego solidne odzienie to nasz obowiązek. Koniecznie miejmy przy sobie urządzenia do nawigacji lub też mapę.