Kraina lodu i ognia, czyli Islandia

iceland-1214063_1280W północno-zachodniej części Europy, z dala od jej kontynentalnej części znajduje się niezwykła wyspa i zarazem państwo – Islandia. To wyjątkowe miejsce na naszej planecie, słynące z niezwykle atrakcyjnych krajobrazów, ukształtowanych przez lodowiec i procesy wulkaniczne. Przyroda onieśmiela i sprawia wrażenie nietkniętej przez człowieka. Na Islandii mieszka zaledwie 325 tysięcy osób (w tym wielu Polaków, którzy wyruszyli tam za chlebem), z czego ponad połowa w stolicy kraju, Reykjaviku. Podróżując w głąb lądu i opuszczając miasta będziemy mogli obcować z dziką fauną i florą, rozkoszując się świeżym powietrzem i niezwykłymi widokami.

Miejscem, które zdecydowanie należy odwiedzić na początku jest Błękitna Laguna, znajdująca się około 50 kilometrów od stolicy. To jedna z największych atrakcji Islandii, jednak nie trzeba się obawiać tłumów. Każdy znajdzie tu dla siebie wystarczająco dużo miejsca. Laguna powstała zupełnie przypadkowo podczas wykonywania odwiertów potrzebnych do budowy elektrowni geotermalnej. Wydostająca się z otworu woda zalała cały obszar, tworząc wielki zbiornik o niezwykle malowniczych barwach – czarne skały, biel zawartej w wodzie krzemionki i błękitna woda o temperaturze + 37 stopni Celsjusza, a dookoła kłęby pary i nisko wiszące obłoki tworzą niezapomniany krajobraz. To naturalne spa, a maseczkę z krzemionki możemy zrobić sobie sami, ponieważ znajdziemy ją na całym terenie obiektu. Sama stolica kraju – Reyjkavik jest zupełnie inna od największych miast Europy, ponieważ mieszka w niej zaledwie nieco ponad sto tysięcy ludzi, a zabudowa jest bardzo niska i niezbyt zwarta. Domy są bardzo kolorowe i malownicze, a wśród największych atrakcji miasta są kościół Hallgrimskirkja, główna ulica Reykjaviku z ciekawymi restauracjami i sklepami z oryginalnymi przedmiotami do wystroju wnętrz oraz nabrzeże.

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczy nam wyprawa pod nazwą Golden Circle, czyli 200-kilometrowa trasa w rejon gejzerów i wodospadów. Po drodze zobaczymy park narodowy Thingvellir, który znajduje się na styku Płyty Eurazjatyckiej i Północnoamerykańskiej i widać zjawiska towarzyszące ruchom obu tych płyt. To także miejsce historyczne, ponieważ w średniowieczu to właśnie tutaj co rok posiedzenia odbywał islandzki rząd. Na trasie nie brakuje gejzerów wyrzucających w powietrze ogromne masy gorącej wody i pary wodnej, a także gorących źródeł. Kulminacyjnym punktem wyprawy jest wodospad Gullfoss, składający się z trzech kaskad o wysokości 32 metrów. Rozmiar wodospadu robi niesamowite wrażenie, a widoki są bajeczne i zupełnie odmienne od tych, które możemy zobaczyć w kontynentalnej części Europy.

Islandia słynie z wielorybów, które można obserwować w bardzo dużych ilościach na przybrzeżnych wodach wyspy. W tym celu w okresie letnim organizowane są turystyczne wyprawy z praktycznie wszystkich miast tego kraju. Wielorybów jest tak wiele, że firmy praktycznie w stu procentach mogą zagwarantować, że podczas ich wyprawy na pewno zobaczymy te niezwykłe, ogromne morskie ssaki. To bardzo ciekawa atrakcja dla wszystkich fanów zwierząt i dzikiej natury.

W południowo-zachodniej części wyspy zobaczyć można pasmo górskie regionu Landmannalaugar, które porasta charakterystyczna roślinność, a w bliskiej odległości od nich znajduje się jeden z najbardziej znanych wulkanów – Hekla. To właśnie dzięki niej góry wyglądają niezwykle, ponieważ pokrywają je warstwy lawy i pyłu wulkanicznego. Krajobraz wygląda jak z kosmosu – z resztą tak jak większa część Islandii, niezwykle fascynującej wyspy na krańcu Europy.

Dodaj komentarz