Co zabrać ze sobą w góry?

Kto nie lubi gór? Jest to świetne miejsce do odwiedzenia niezależnie od pory roku. Podczas chłodniejszych dni można zjeżdżać na nartach czy też uprawiać inne sporty zimowe, wiosną podziwiać budzącą się do życia przyrodę, a latem z kolei wspinać się na górskie szczyty. Wędrówka po górach w dobrym towarzystwie to sposób na dotlenienie organizmu, miłe spędzenie wolnego czasu i podziwianie pięknych widoków. Pojawia się jednak pytanie, jak przygotować się na taką wypra, czyli co zabrać ze sobą w góry?

Ubrania i buty na wyprawę w góry

Decydując się na wyprawę w góry, należy liczyć się z tym, że pogoda zmienia się tam jak w kalejdoskopie. Nawet jeśli wyruszamy w słoneczną pogodę, to możemy w połowie drogi zostać niemile zaskoczenie podmuchami wiatru i opadami deszczu. Trzeba zatem przygotować się na każdą sytuację. Oczywiście nie oznacza to, że mamy zabierać ze sobą całą walizkę pełną ubrań na każdą porę roku. Trzeba jednak dostosować się do warunków atmosferycznych. Zawsze warto mieć ze sobą ciepły sweter i kurtkę przeciwdeszczową oraz rękawiczki, czapkę i zapasowe skarpetki. Latem oczywiście będzie to czapka z daszkiem, a zimą ocieplana czapka. Bardzo ważne jest także założenie odpowiednich butów w góry. Powinny być one przede wszystkim wygodne i przeznaczone do pieszych wędrówek po górach, czyli wyposażone w odpowiednią podeszwę antypoślizgową. Jeśli chodzi zaś o skarpetki, to najlepiej założyć te oddychające i antyzapachowe.

Co z prowiantem?

Nawet jeśli udajemy się w góry po sytym śniadaniu, to należy zawsze mieć przy sobie coś do zjedzenia i oczywiście coś do picia. Nigdy nie wiadomo, kiedy zabraknie nam sił, a wędrówki po górach są męczące i wymagają sporych pokładów energii. Tym bardziej jeśli nasza wycieczka ma trwać kilka godzin. Mówiąc o sytym posiłku, nie chodzi o objadanie się. Posiłek przed wyprawą powinien być pożywny, ale lekkostrawny jednocześnie. Nie ma żadnej frajdy z aktywności fizycznej, jeśli za dużo zjemy i nasz organizm będzie tracił energię na trawienie. Jest to raczej prosta droga do ociężałości i senności. Co zatem zabrać ze sobą w góry? Na pewno przyda się jakiś baton wysokoenergetyczny i czekolada oraz banany czy też suszone owoce. Świetnie sprawdzą się także kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z warzywami i serem. Można zabrać ze sobą także krakersy, orzeszki i izotoniki. Koniecznie trzeba również pamiętać o zapasie wody.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybierając się na pieszą wędrówkę po górach, należy spakować do plecaka kilka niezbędnych gadżetów. Chodzi tutaj przede wszystkim o mapę, naładowany telefon z wpisanym numerem ICE, latarkę, apteczkę, okulary przeciwsłoneczne oraz krem przeciwsłoneczny. Można także wziąć zapasową baterię na wszelki wypadek. W apteczce zaś powinny znaleźć się: bandaż elastyczny, plastry o różnych rozmiarach, gaza opatrunkowa, woda utleniona i rękawiczki lateksowe. Tak przygotowani możemy podbijać górskie szczyty i czerpać korzyści płynące z przebywania na łonie natury, bez obawy o swoje bezpieczeństwo.

O porady eksperta zapytaj Elcap.pl

Dodaj komentarz