Co warto wziąć na wycieczkę w góry?

Chyba nie ma wśród nas ani jednej osoby, która nie lubiłaby wczasów. Zazwyczaj każdy czeka na ten moment z prawdziwym wytęsknieniem. Nie ma się co dziwić. W roku kalendarzowym zazwyczaj ciężko pracujemy od bladego świtu do późnej nocy, aby zarobić na utrzymanie swoje i rodziny. Na szczęście, każdy z nas ma minimum tydzień urlopu, który może spożytkować dokładnie tak, jak sobie tego zażyczy. W związku z tym, decyzja o wyborze miejsca wakacji nie jest łatwa. Zazwyczaj wiąże się z długimi przemyśleniami i zastanawianiem. Bardzo często ludzie decydują się wybrać w góry. Jest to zrozumiałe, ponieważ w Polsce (czy na Świecie) nie brakuje miejsc, gdzie każdy z nas mógłby się udać. Szczególnie na taką opcję decydują się osoby, które są pasjonatami wycieczek. Też masz zamiar w najbliższym czasie wybrać się w góry? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz tekst, w którym podpowiemy Ci, co musisz koniecznie zabrać, aby Twój wypad był całkowicie udany.
Przede wszystkim, musisz pomyśleć o odpowiednim stroju. Chodzenie po górach wymaga zastosowania wielu reguł. Na pewno nie można decydować się na buty z cienką podeszwą. Pamiętaj, że w górach często możesz napotkać na ostre kamyki czy nierówności. W związku z tym, zwykłe trampki czy halówki na pewno nie będą odpowiednie. Musisz zaopatrzyć się w buty trekkingowe, które nie tylko są wygodne i posiadają odpowiednią podeszwę. Poza tym, są też nieprzemakalne i idealnie nadają się do pokonywania kolejnych kilometrów na górskich szlakach. Trzeba sobie z tego doskonale zdawać sprawę, ponieważ potem może być za późno. Niestety, niektórzy zbagatelizowali tę kwestię i ich wypad okazał się kompletną klapą. Buty to jednak nie wszystko. Nie możesz też zapominać o pozostałych elementach garderoby. Weź pod uwagę, że pogoda w górach jest bardzo zmienna. Twój strój musi być dostosowany do różnych warunków atmosferycznych. Na pewno zrezygnuj z krótkich i przewiewnych podkoszulków. W górach panują zazwyczaj sporo niższe temperatury, niż na „normalnym” gruncie, dlatego te elementy raczej Ci się nie przydadzą. W zależności od pory roku musisz też zaopatrzyć się w dodatkowe atrybuty (jak czapkę czy rękawiczki).
Kluczowe jest też wyposażenie Twojego plecaka. Niektórzy błędnie myślą, że sam ubiór to wszystko. Tak jednak nie jest. Dużo w tej kwestii zależy od tego, na ile dni się wybierasz. To bardzo ważna sprawa. Na pewno jednak nie możesz zapominać o prowiancie. Pokonując kolejne kilometry prędzej czy później zgłodniejesz, co do tego nie mamy wątpliwości. Musisz zatem zadbać o odpowiednie jedzenie. Najczęściej turyści decydują się na konserwy. Przy użyciu odpowiedniego nożyka można je szybko rozpakować i napełnić żołądek. Każdemu przyda się też dobrej jakości termos – szczególnie, kiedy wybierasz się w góry późnym latem czy jesienią. Kubek ciepłej herbaty sprawi, że nabierzesz więcej sił i wigoru. Niektórzy też biorą specjalne kuchenki, które umożliwiają im podgrzewanie określonych dań. Ta opcja jest szczególnie dobra dla osób, które wybierają się na dłuższe epizody.
Nie można też zapominać o mapie. Jest to nieodzowny atrybut każdego turysty górskiego – czy to amatora czy profesjonalisty. Mnóstwo osób zapomina o tym elemencie, ponieważ uważają, że znają góry jak własną kieszeń. Czasami kończy się to naprawdę nieciekawą sytuacją. Mapa nie zajmuje dużo miejsca, a w niektórych przypadkach może uratować skórę – szczególnie wtedy, kiedy jednak zapomnimy, jaka trasa jest odpowiednia, aby dotrzeć do celu. W tym miejscu warto wspomnieć też o kompasie. To urządzenie również może służyć pomocą, kiedy zapomnisz, jaki szlak jest odpowiedni. Nie można też zapomnieć o zabraniu ze sobą komórki. W dzisiejszych czasach zazwyczaj nikomu nie trzeba o tym przypominać, ale na wszelki wypadek to zrobimy. Czasami będzie konieczne zatelefonowanie i wtedy telefon bardzo się przyda. Musimy podkreślić, że trzeba koniecznie sprawdzić, aby był naładowany. Wszystko po to, żeby w trakcie wycieczki nie okazało się, że nie ma z czego zadzwonić. Warto też pamiętać o zabraniu swoich dokumentów. Kluczowe jest również posiadanie przy sobie ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodaj komentarz