Chorwacja – perła południa

Chorwacja uważana jest za jeden z najpiękniejszych krajów Europejskich. Pomimo że doświadczona przez wojenną historię ostatnich 20 lat, bardzo szybko pozbierała się z ruin, które pozostawiły w niej Jugosłowiańskie wojska, aby rozkwitnąć na nowo i powoli budować  swoją tożsamość narodową. Dzisiaj Chorwacja znana jest nie tylko z doskonałej reprezentacji piłkarskiej, ale przede wszystkim z wielkiej gościnności jej mieszkańców oraz wielu możliwości spędzenia na jej terenie wakacji. Wakacje w Chorwacji są coraz częściej wybierane przez Polaków. Powodów jest wiele. Jednym z nich jest cena – dwutygodniowy pobyt w tym pięknym kraju cenowo zbliżony jest do tego samego czasu spędzonego nad polskim morzem. Dodatkowo Chorwacja to doskonałe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Wakacje w Chorwacji to także możliwość zwiedzania –  idealnie rozplanowana siec autostrad pozwala szybkie i sprawne poruszanie się po konkretnych rejonach.

 

Wakacje w Chorwacji – dlaczego akurat tam?

Chorwacja lubiana jest przez Polaków nie tylko ze względu na gwarancję pięknej pogody, ale również z powodu wielu atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych. Olbrzymim atutem jest ciągnąca się przez wiele kilometrów i zróżnicowana linia brzegowa, która umożliwia długie godziny kąpieli słonecznych, korzystanie z wszelkich sportów wodnych, jak również wspaniały odpoczynek. Chorwacja słynie z setek wysp – wiele z nich osiada światową sławę, warto więc wybrać się na wycieczkę statkiem turystycznym na jedną z nich.

Wakacje w Chorwacji to również wspaniałe jedzenie – przede wszystkim owoce morza: kalmary, małże, ośmiornice i wiele innych. Na wybrzeżu są one tanie i doskonale przyrządzone. Dodatkowo możemy również skosztować regionalnych potraw bałkańskich, takich jak cevapi czy szopska sałatka.

Wakacje w Chorwacji to również możliwość skosztowania lokalnych win – każde gospodarstwo może pochwalić się własnym winem.

 

O czym pamiętać, organizując wakacje w Chorwacji?

Przede wszystkim przygotujmy się odpowiednio do podróży – samochód powinien mieć aktualne ubezpieczenie, również zieloną kartę, jeśli planujemy z Chorwacji wybrać się również do Bośni i Hercegowiny. Tym, co czym musimy pamiętać jest jest ubezpieczenie, zarówno podróżujących, jak i samochodu. Będzie to ważne w przypadku wszelkich uszkodzeń ciała oraz konieczności zgłoszenia się do lekarza. Kolejnym ważnym aspektem, kiedy planujemy wakacje w Chorwacji, są odpowiednie ubrania. Pomimo tego, że w Chorwacji od maja jest bardzo ciepło, warto mieć ze sobą ciepłe ubrania – sięgające do kostek spodnie oraz bluzę z długi rękawem. Dzięki temu nie zmarzniemy w chłodniejsze wieczory. Ważne jest również, aby posiadać w samochodzie dobrze zaopatrzoną apteczkę. To gwarancja pomocy w nagłych przypadkach ugryzień owadów, poparzeń słonecznych czy drobnych skaleczeń. Podróżując po Chorwacji ,oczywiście musimy mieć ze sobą komplet dokumentów oraz dodatkowo walutę chorwacką, czyli kuny. Rozsądnie jest zaopatrzyć się w  mapę lub też urządzenie, które posiada GPS. Wakacje w Chorwacji nie obejdą się również bez dobrego przewodnika i słownika – warto uważać na pułapki słowne, pomimo że należymy do tej samej, słowiańskiej grupy języków.