Atrakcje turystyczne Izraela

pobrany plikWschodni brzeg Morza Śródziemnego zajmuje Izrael. Ściślej, Państwo Izrael położone jest na terenie Azji Zachodniej. Jest to kraj wyżynno-pustynny. Stolicą kraju jest Jerozolima. Długa historia (pierwsze Państwo Izrael założone zostało już w XI wieku przed naszą erą) sprawiła, że jest to państwo pełne zabytków. Stąd do Izraela przybywają tłumy turystów, wśród nich pokaźną grupę stanowią pielgrzymi.

Stolica Izraela, Jerozolima, jest miejscem, od którego większość turystów i pielgrzymów rozpoczyna zwiedzanie Izraela. Jerozolima jest miastem podzielonym na trzy strefy: na Stare Miasto, Jerozolimę Wschodnią i Jerozolimę Zachodnią, czyli Nowe Miasto. Najstarsze zabytki miasta położone są na Starym Mieście. Otacza go długi na 4,5 km zbudowany w XVI wieku mur obronny. W obrębie tego muru znajduje się cytadela i trzydzieści pięć baszt. Na teren Starego Miasta można wejść jedną z siedmiu bram: bramą Heroda, Lwią, Damasceńską, Jafską, Syjońską, Nową lub Gnojną. Najwięcej turystów wybiera zbudowaną w XVI wieku bramę Damasceńską. Brama Lwia nosi także inną nazwę, jest często nazywana bramą świętego Szczepana. Ta druga nazwa nawiązuje do imienia pierwszego chrześcijańskiego męczennika, świętego Szczepana. Zgodnie z opowiadaną legendą Szczepan – jeden z pierwszych wyznawców Jezusa Chrystusa – został wyprowadzony na miejsce ukamienowania właśnie przez tę bramę. Brama Lwia czy też Brama świętego Szczepana prowadzi na Górę Oliwną, ogród Getsemani i Wzgórze Świątynne. Wzgórze Świątynne jest miejscem bardzo ważnym dla chrześcijan, żydów i muzułmanów. W samym sercu Wzgórza Świątynnego położona jest Kopuła Skały. Turystyka pielgrzymkowa skupia się w Jerozolimie przede wszystkich wokół miejsc związanych z Jezusem Chrystusem. Miejsca te to przede wszystkim Bazylika Grobu Świętego, Sala Wieczernika, kościół świętego Piotra in Gallicantu, ogród Getsemani.

Turyści i pielgrzymi przybywający do Izraela bardzo licznie odwiedzają położoną na północy kraju Galileę. W południowej części tej krainy leży Nazaret, miasto, w którym Jezus Chrystus spędził swoje dzieciństwo. Licznie odwiedzanym miejscem jest także Betlejem, w którym narodził się Jezus Chrystus. W miejscu, w którym się narodził obecnie znajduje się kościół Narodzenia. Pielgrzymi i turyści odwiedzający Betlejem odwiedzają nie tylko kościół Narodzenia, ale także położony na peryferiach Betlejem grób Racheli.

Państwo Izrael to nie tylko turystyka pielgrzymkowa. Turyści przyjeżdżają tutaj także dla pięknych plaż. Jedna z piękniejszych położona jest w Cezarei Palestyńskiej nad Morzem Śródziemnym. Miejsce to bardzo chętnie odwiedzają także miłośnicy nurkowania. Pod wodami Morza Śródziemnego kryją się ruiny miasta zbudowanego za panowania Heroda. Dużą liczbą plaż szczyci się także Tel-Awiw. Tel-Awiw to młode miasto, nie ma więc w nim zabytków. Warto jednak wybrać się do Muzeum Diaspory i Muzeum Sztuki. Do największych atrakcji turystycznych na terenie Izraela należy także twierdza Masada zbudowana w 73 roku przed naszą erą.