Atrakcje turystyczne Czech

pobrany plik (8)Historia Czech sięga IX wieku. Tak długa historia sprawiła, że w Czechach pozostało wiele rozrzuconych po całym kraju zabytków. Zabytki z przeszłości, wyżynno-górzyste ukształtowanie powierzchni, dobre jedzenie i smaczne piwo – to wszystko przyciąga do tego kraju mnóstwo turystów.

Miastem najliczniej odwiedzanym przez turystów jest stolica kraju,Praga. To jedno z najpiękniejszych miast europejskich zostało założone pomiędzy IX a X wiekiem. Pierwszy gród założony nad rzeką Wełtawą nosił nazwę Hrad, kolejny otrzymał nazwę Wyszehrad. Oba grody w XIII i XIV wieku otrzymały prawa miejskie, w jeden organizm będący przodkiem współczesnej Pragi zostały połączone w wieku XVIII. Dziś najcenniejsze zabytki miasta znajdują się właśnie na obszarze tych dwóch grodów. Są to Hradczany, Stare Miasto, Most Karola, Wieża Mostowa. Do interesujących miejsc w Pradze należy także znajdujący się naprzeciw synagogi Staronowej stary cmentarz żydowski. 65 kilometrów od Pragi leży Kutna Hora. W okresie średniowiecza miasto to słynęło przede wszystkim z kopalni srebra. Dziś jest jednym z bardziej atrakcyjnych turystycznie miast na terenie Czech. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO Stare Miasto. W obrębie Starego Miasta położony jest zbudowany w XVI wieku kościół pod wezwaniem świętej Barbary. Bardzo cennym zabytkiem sakralnym jest również zbudowany w stylu gotyckim kościół pod wezwaniem świętego Jakuba.

Jedną z największych atrakcji przyrodniczych na terenie Czech jest Kras Morawski. Kras Morawski położony jest w południowej części historycznej krainy, Morawy. Kras Morawski kryje niezliczoną liczbę jaskiń krasowych. Do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie cztery. Jedną z piękniejszych jest jaskinia Katerinska, ale zwiedzić warto wszystkie cztery. Wybierając się tam latem, warto dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów wstępu, bez wcześniejszej rezerwacji można napotkać na trudności z zakupem wejściówek.

Na terenie Moraw położone jest miasto Brno. Miasto to szczyci się bardzo długą historią i licznymi zabytkami. W panoramie Brna wyróżniają się 2 niewielkie wzgórza: Petrov oraz Spilberk. Na szczycie wzgórza Petrov została zbudowana gotycka świątynia z bardzo bogatym wystrojem wnętrza. Z kolei na drugim wzgórzu w okresie średniowiecza został zbudowany zamek w okresie baroku zamieniony w twierdzę. Dzisiaj budowla ta jest oddziałem muzeum miejskiego. Najcenniejszym zabytkiem Brna jest jednak zbudowana na początku XX wieku willa Tugendhatów. Jest to obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Na terenie Czech czekają na turystów atrakcje przyrodnicze. Są to przed wszystkim sąsiadujące z Polską Karkonosze oraz położone na granicy z Niemcami Rudawy. Do najbardziej malowniczych regionów Czech należy Czeski Raj, który rozciąga się w kierunku północno-zachodnim od miasta Jicin. To właśnie na terenie Czeskiego Raju położone są liczne skalne miasta, zamki bądź ich ruiny. Atrakcją Czeskiego Raju są także zabytkowe, poruszane parą pociągi.